poniedziałek, 7 grudnia 2015

Przegląd miesiąca: nowości, zapowiedzi (listopad 2015)

Ilość wydarzeń w listopadzie pokazuje, że zbliża się zima i koniec perspektywy unijnej. Mimo, że budżet UE obowiązuje w latach 2014-2020 nie słychać o większych inwestycjach. Mini rozbudowa lotniska, zamknięcie Galerii Drukarnia, nowe mieszkania, nowa hala na terenach po dawnym Zachemie, nowe lodowisko. Co zapowiedziano w tym miesiącu?
Zapowiedzi
  • Przebudowa galerii przy ulicy Gdańskiej - Galeria Drukarnia niedługo zostanie przebudowana i rozbudowana. Po rozbudowie nie będzie już galerią, a centrum finansowym

  • Park na Wzgórzu Wolności do remontu - Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przygotowuje się do remontu schodów przy ruinach browaru Kujawiak. Ma to być pierwszy etap remontu parku pomiędzy ulicą Kujawską, a Trasą Uniwersytecką


  • Bydgoszcz z wieżowcami? - podczas sesji rady miasta 25 listopada jednym z punktów obrad był punkt "Projekt uchwały w sprawie przyjęcia informacji o kształtowaniu krajobrazu miasta Bydgoszczy". W projekcie tym chciano wskazać na teren od pętli przy ulicy Wyścigowej do ulicy Łęczyckiej jako rejon w którym mają powstać wieżowce wieżowcami, w tym z jednym o wysokości 120 metrów. Niestety po obradach wszystko na ten temat zniknęło z internetu, ale zachowała się wizualizacja

Źródło: skyscrapercity.com

  • Wizualizacje nowego lodowiska - w sąsiedztwie hali Łuczniczka niedługo powstanie kolejna hala, w której znajdzie się lodowisko z trybunami na 300 miejsc. Więcej o tej budowie pisałem pod koniec listopada tutaj.
Źródło: bydgoszcz.pl

  • 567 326 - tyle razy zostały wypożyczone rowery miejskie w 2015 roku. Bydgoski Rower Aglomeracyjny ruszył w kwietniu, średnio miesięcznie rowery wypożyczano niemal 71 000 razy, w pierwszym miesiącu rowery wypożyczano niemal 109 000 razy. Dla porównania w pierwszym roku funkcjonowania podobnego systemu w Toruniu (2014 rok) rowery wypożyczano zaledwie 42 000 razy. BikeU (operator systemu) podsumowując sezon ogłosił, że BRA jest trzecim systemem w Europie (jeden rower był wypożyczany średnio 8 razy dziennie) za Barceloną (11) i Dublinem (13). Nie wiem na ile to zasługa słabego serwisu, a na ile faktyczny sukces. Sam ostatni raz skorzystałem z BRA w sierpniu, kiedy na 5 prób wszystkie rowery okazały się niesprawne. System startował z 31 stacjami, pod koniec sezonu sieć liczyła już 37 stacji (w tym 2 ufundowane przez prywatnego inwestora - firmę ATOS i market IKEA). Niestety przetarg został kiepsko napisany i na kolejne miejskie stacje poczekamy do 2018 roku...

  • Kolejna rozbudowa lotniska - trwają przygotowania (w zasadzie od kilku lat, ale w końcu wybrano wykonawcę) do rozbudowy lotniska. Strefa odlotów ma się powiększyć o prawie 1000 metrów kwadratowych. Niestety rozbudowa lotniska i kolejny raz próba zmiany nazwy nic nie zmieni. Obecny prezes na tyle nieudolnie rządzi lotniskiem, że od 2008 roku liczba pasażerów niewiele wzrosła (2008 - 280 000 pasażerów, w 2015 przekroczony zostanie próg 300 000), a startujące zaledwie 2 lata temu lotnisko w Lublinie w przyszłym roku będzie obsługiwać więcej pasażerów.
Źródło: plb.pl


  • Nowa retrościana - kolejna trzecia retrościana - mural z reklamami w kształcie dawnej strony z gazety niedługo powstanie przy nowym budynku Dworca Głównego


Kolejna retrościana powstanie na budynku po lewej, a jak wygląda jedna z już istniejących retrościan możecie zobaczyć na pierwszym zdjęciu na tej stronie.


Rejestr pozwoleń na budowę:

  • Nowe mieszkania przy nowej drodze - trwa remont ulicy Bydgoskich Olimpijczyków, na początku miesiąca wydano pozwolenie na budowę zespołu budynków wielorodzinnych. O pozwolenie wystawiła firma Budstol Invest, która chce zbudować tam trzecią odsłonę "Osiedla Awangarda"
Źródło: budstol-invest.pl

  • Nowe mieszkania przy ulicy Toruńskiej - na początku miesiąca wydano pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego przy skrzyżowaniu Toruńskiej i Nowotoruńskiej. Budowa już trwa, a zdjęcia tej inwestycji mogliście zobaczyć we wczorajszym "mieszkaniowym placu budowy"
Źródło: optaldeveloper.pl

Źródło: Moderator Inwestycje

  • Nowa hala na terenie dawnego Zachemu - Ciech Traiding przygotowuje się do budowy nowej hali magazynowej na terenie Zachemu. Hala powstanie tuż obok powstającej hali SPX i przyszłej hali Makrum (po prawej od zdjęcia poniżej), więcej zdjęć z Parku Przemysłowego i dawnego Zachemu znajdziecie tutaj.


Rejestr pozwoleń nie jest w tym miesiącu zbyt obfity, ale grudniowy ciekawie się zapowiada. Pierwszego dnia wydano 2 interesujące pozwolenia, ale to już w przyszłym miesiącu ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz