czwartek, 2 czerwca 2016

Remont Starego Rynku [wizualizacje]

Dzisiaj w mojej skrzynce mailowej pojawiła się bardzo ciekawa wiadomość. Otóż miasto Bydgoszcz jednak zamierza wyremontować płytę Starego Rynku! Okazuje się, że podpisano nawet umowę na wykonanie projektu. Do e-maila dołączono dwa załączniki z wizualizacjami. Koniecznie napiszcie jak Wam się podoba.
Płyta Starego Rynku lata świetności straciła w czasach PRL-u. Ostatni remont płyty Starego Rynku odbył się w latach 70-tych, kiedy zlikwidowano tory tramwajowe. W tym samym roku kiedy zniknęły tramwaje przy Urzędzie Miasta pojawił się pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.
Ostatnie większe zmiany w okolicy Starego Rynku to niedawne remonty ulic (Niedźwiedzia, Farna, Batorego, Kręta, Mostowa, Jana Kazimierza, Magdzińskiego) oraz budowa inwestycji Mostowa 2 wraz z odtworzeniem uliczki Jatki. Remont Starego Rynku od lat budził kontrowersje, do dzisiaj trwają spory czy odbudowywać Zachodnią Pierzeję. Z powodu tego sporu odwlekano remont płyty. Jak się dzisiaj okazuje remont zbliża się wielkimi krokami.

Zgodnie z wiadomością od anonimowego informatora umowa na wykonanie projektu została już podpisana.

Na początek kilka zdjęć Starego Rynku. Jak już wspomniałem wizualizacje dostałem niespodziewanie i nie miałem kiedy zrobić świeżych zdjęć, ale przez ostatnie lata niewiele się zmienił, dlatego mam nadzieję wybaczycie kilka archiwalnych zdjęć. Jeśli nie to zapraszam na sam dół wpisu, tam umieściłem wizualizacje.

 Styczeń 2015, dekoracje świąteczne na Starym Rynku


 Styczeń 2015, dzisiejsza zachodnia pierzeja Starego Rynku


 Luty 2014, południowa pierzeja Starego Rynku


 Październik 2014, renowacja fontanny "dzieci bawiące się z gęsią". Fontanna pierwotnie stała obok apteki "Pod Złotym Orłem"


 Październik 2014, od 2010 roku Stary Rynek każdego miesiąca nawiedzają ludzie ustawiający krzyż ze zniczy


 Maj 2014, ogródki piwne na Starym Rynku


 Marzec 2014, według niektórych w tym miejscu powinna zostać odbudowana Zachodnia Pierzeja, która została zburzona w czasie II Wojny Światowej


 Marzec 2014, tu kilkadziesiąt lat temu stała Zachodnia Pierzeja


 Październik 2014, pomnik Walki i Męczeństwa i nowa zabudowa przy Mostowej


 Marzec 2013, nagły atak zimy podczas Europejskiego Festiwalu Rozrywki


 Grudzień 2015, wystrój świąteczny nowych budynków przy ulicy Mostowej


 Grudzień 2015, dekoracje świąteczne przed Urzędem Miasta


 Sierpień 2014, budowa w miejscu dawnej Kaskady


 Listopad 2014, pierwsi najemcy rozpoczęli działalność w nowych budynkach przy Mostowej. Reklama Biedronki wkrótce musiała zniknąć z okna ze względu na brak pozwolenia


 Grudzień 2011, burzenie restauracji Kaskada, dzisiaj w tym miejscu stoi nowa zabudowa Cukierni Sowa


 Grudzień 2011, panorama Starego Rynku razem z wyburzaną Kaskadą


 Sierpień 2015, upały i kolejki po lody


 Styczeń 2015, ostatnie chwile z dekoracjami świątecznymi


 Czerwiec 2015, nowa zabudowa przy Mostowej/Jatki. Doskonale widoczny stan Rynku


 Kwiecień 2015, tuż przed rozstawieniem ogródków piwnych na Rynku


 Kwiecień 2015, czyszczenie pomnika Walki i Męczeństwa


Kwiecień 2015, czyszczenie pomnika Walki i Męczeństwa

Wizualizacje


Wizualizacje zostały nadesłane na e-mail: bydgoszczwbudowie@gmail.com. Osoba, która je przysłała pragnie pozostać anonimowa. Jeśli macie jakieś ciekawe informacje, których oficjalnie nie możecie zdradzić to polecam wysłanie maila do mnie, jak widać zapewniam dyskrecję ;)

Edytowano 29.06.2016
Na sesji rady miasta oficjalnie zaprezentowano wizualizacje Starego Rynku po remoncie. Oprócz wyżej zaprezentowanych doszły jeszcze dwie


19 komentarzy:

 1. Przydałyby się jakieś ładne drzewka na środku rynku i może jakaś ciekawa multimedialna fontanna

  OdpowiedzUsuń
 2. Brakuje zieleni/drzewek...
  Fontanna moim zdaniem nie jest potrzebna, zbędny bajer które ma każde miasto a te nowoczesne fontanny są po prostu kiepskie.
  Gdzie ławki? Gdzie zieleń? Gdzie drzewka?
  Mi się nie podoba - fajnie że planowany jest remont, byleby tylko ten rynek nie zmienił się taką właśnie pustą płytę(ktoś tam pisał że najlepiej całość bez kostki - broń boże, chociaż mały skrawek w kostce by sie przydal :D)
  Numer jeden do poprawy to BRAK ZIELENI MIEJSKIEJ

  OdpowiedzUsuń
 3. Podświetlenie pomnika to dobry pomysł, ale w samym projekcie czegoś najzwyczajniej w świecie brakuje. Jest łyso, goło i nieciekawie. Może ktoś powinien pomyśleć o zieleni ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wizualizacja jest za bardzo "betonowa". Podświetlenie pomnika jest dobrym pomysłem,ale w miejscu zachodniej pierzei powinno być zielono (odbudowa kościoła jezuitów itp. jest bezsensu). Po wymianie kostki, na wizualizacji nawet to ładnie wygląda, ale jakoś tak pusto. Tak ad hoc można na środku postawić mały pomnik. Tak wiem, co pomyślicie, też nie jestem zwolennikiem stawiania co parę metrów miernych podobizn, byle kogo i byle z jakiej okazji. Ale gdyby postawić go osobie mocno związanej z miastem i politycznie neutralnej, jak np. Józef Święcicki lub Leon Wyczółkowski. A wszystko to ładnie i zgrabnie ozdobione zieleniom jak w Pradze: http://thumbs.dreamstime.com/z/jan-hus-pomnik-stary-rynek-praga-45308294.jpg.
  A tak dla przypomnienia, za Prusaków na środku rynku stał pomnik Fryderyka II:
  http://fotopolska.eu/foto/409/409518.jpg.
  Do tego, po zewnętrznej stronie płyty można posadzić, albo raczej przesadzić już dojrzałe drzewa. Kilka 2 może 3, nie za duże by nie zasłaniały kamienic. I na koniec mała uwaga, przydały by się ławki, na wizualizacji nie ma żadnej. Ale to pomysły ad hoc, sam nie wiem czy mają sens.
  PS. Miasto zamiast zastanawiać się nad odświeżeniem rynku (jeśli ten anonimowy news to prawda) najpierw powinno ożywić centrum i przyciągnąć do niego ludzi, czego nie robi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uwaga przy linkach na kropki kończące zdanie

   Usuń
 5. Co do Pomnika Męczeństwa, to uważam, że zabawowa atmosfera na rynku nie licuje z wymaganą przez tak ważny pomnik zadumą i pamięcią o pomordowanych. Sądzę, że powinien się on znaleźć w bardziej godnym dla niego miejscu. Panuje pewna konsternacja, bo nie wiadomo, czy bawić się i cieszyć, na co wskazują ogródki piwne i lodziarnia, czy oddawać cześć pomordowanym. Główny rynek to serce miasta. Nie powinna na nim panować atmosfera grobowa. Ten nastrój panuje zwykle na cmentarzach, w kaplicach oraz niekiedy w kościołach.
  Jeśli chodzi o odbudowę pierzei, jestem za. Myślę, że przy okazji remontu płyty można wybudować dwie skrajne kamienice (zewnętrzne). Na pewno znaleźliby się chętni na grunt w tej lokalizacji. I tak stopniowo w kolejnych latach - prywatnymi rękami - pierzeja zostałaby odtworzona. Oczywiście ze smakiem i pod kontrolą miejskiego konserwatora.
  Myślę, że pomnik męczeństwa mógłby stanąć w muzeum pamięci czy kaplicy. Wcześniej w zachodniej pierzei był kościół. Teraz jest pomnik pamięci. Funkcja obu obiektów jest podobna – sprzyja zastanowieniu się nad bytem, kontaktu z duchowością. Może więc połączyć te interesy i wbudować pomnik we wnętrze kościoła czy kaplicy. Zaprojektowanej przez znanego architekta i wybudowanej przez kościół z uwzględnieniem jednolitego charakteru wizualnego nowo budowanej pierzei. Być może z funkcją muzeum. W ten sposób udałoby się pogodzić interesy wszystkich stron.

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest dobry moment, żeby przenieść wreszcie ten pomnik np. na Wzgórze Wolności.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może w płytę wkomponować zarys zachodniej pierzeji i np. starego ratusza

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jestem zdecydowanie przeciwny odbudowie zachodniej pierzei w jakiejkolwiek formie - to na początek dyskusji. Czas w końcu najzwyczajniej zmodernizować lub odświeżyć płytę starego rynku, która w obecnym stanie nie jest szczytem marzeń naszego miasta. Oczywiście fajnie, gdyby efekt końcowy był czyś więcej niż tylko wymianą kostki. Fajnie, gdyby to była metamorfoza w stylu Koszalina. Przedstawiona wizualizacja jest natomiast poprawna - nie zachwyca, ale też nie jest zła. Dla mnie pewien zgrzyt to latarnie w linii ratusza i może te szklane tablice - trochę tam ogólnie bałaganu jest. Faktycznie brakuje też zieleni - choćby symbolicznej (na bokach) i małej infrastruktury. Do tego pomnik (przy okazji) można by przesunąć bliżej ratusza (co do diametralnej zmiany jego lokalizacji mam mieszane uczucia).

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z przedmówcami: goło, łyso, brak zieleni, brak czegoś charakterystycznego. Jest obecnie tyle ciekawych elementów małej architektury (nie mówię tu tylko o ławkach, koszach na śmieci i stojakach rowerowych). Naprawdę można by zaproponować coś ciekawego, wyróżniającego nasze miasto, jedno z największych w kraju, tak aby było przyciągało unikatowością. Dzięki podróżom, internetowi możemy obserwować najnowsze trendy w kreowaniu przestrzeni publicznych powstające za naszymi granicami. A dostaliśmy na wizualizacji pusty kamienny plac obwarowany z wszystkich stron wysokimi latarniami miejskimi (które bardzo lubię, żeby nie było, ale wzdłuż ulic, a nie na rynku). Mam nadzieję, że to nie jest ostateczny projekt. Za taką kasę powinno się wymagać czegoś więcej, przede wszystkim dużo większej kreatywności.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cokolwiek nie zostanie zrobione - rynek popsuty jest przez fatalny w swojej formie pomnik.Poza tym upamiętnia bardzo ważne dla Bydgoszczan wydarzenia, dlatego nie powinien stać obok ogródków z piwem. Jeśli zostałby przeniesiony w bardziej odpowiednie miejsce, wówczas rynek nabierze zupełnie innego charakteru i dopiero wtedy można oceniać jaka płyta będzie najlepsza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Architektoniczna porażka. Wyglada jak projekt rynku w Mogilnie. Bardzo tani i drobnomieszczański! Jakieś dziwne zielone klocki na rynku??? Taki remont spowoduje, że płyta rynku nie odzyska swojego dawnego blasku przez najbliższe kilkanaście lat. Bydgoszcz jest dużym miastem. Stać ją na porządną rewitalizację. Proszę zapoznajcie się z poniższym projektem odbudowy starówki LINK: http://www.a-ronet.pl/index.php?mod=nagroda&n_id=1373
  Pozdrawiam autora oraz czytelników. Bardzo fajny blog:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Stylowy blog o bardzo rozwiniętych tematycznie artykułach. Polecam jak najbardziej!

  OdpowiedzUsuń
 13. Tylko nie to, odbudowa musi być taka jak prze wojną, kościół taki sam może w nim znajdować się muzeum Krwawej Niedzieli.http://bydgoszcz24.pl/artykul/w-takim-ksztalcie-powinna-zostac-odbudowana-zachodnia-pierzeja-starego-rynku

  OdpowiedzUsuń
 14. Z całym szacunkiem do tych wydarzeń, ale po co kolejne muzeum do którego nikt nie przyjdzie? Skąd brać pieniądze na utrzymanie? O Krwawej Niedzieli może informować jedna z kolejnych, cyklicznych wystaw w Muzeum Miejskim, a nie od razu całe nowe muzeum i to tak wielkie.
  Remont płyty powinien być zrobiony 10-20 lat temu, przez kolejne 20 lat i tak będą trwały kłótnie czy ma być odbudowana Zachodnia Pierzeja, a w tym czasie rynek dalej ma odstraszać? Obecny remont w niczym nie przeszkadza. W razie odbudowy wystarczy rozebrać nową fontannę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Moim zdaniem ten pomnik średnio pasuje. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. A kiedy to bendzie zrobione ta wizualizacja kiedy zaczną

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po sezonie letnim: http://www.bwb.info.pl/2017/05/stary-rynek-i-uliczki-woko-przed.html

   Usuń