niedziela, 17 lipca 2016

Nowa siedziba Akademii Muzycznej [przed budową]

Akademia Muzyczna jako uczelnia cieszy się bardo dobrą opinią w Polsce i na świecie. Od lat jednak zmaga się z problemami lokalowymi, kilka budynków rozrzuconych po mieście nie pomaga w dobrej organizacji. Do roku 2020 ma się to jednak zmienić. Niedawno rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej siedziby.Kilka lat temu miasto Bydgoszcz przekazało tereny pod budowę nowej siedziby AM przy ulicy Chodkiewicza. Tereny pomiędzy Chodkiewicza i Kamienną są zapomnianym terenem z wielkim stawem, rejony te nie cieszą się obecnie dobrą sławą. Inwestycja nie tylko jest ważna z wyżej wymienionych powodów (tj. koncentracja działalności AM w jednym kampusie oraz przywrócenie zapomnianych terenów dla ludzi), jeden z budynków AM blokuje inną miejską inwestycję - przedłużenie ulicy Mazowieckiej do ulicy Gdańskiej. Roboczo nazwano te przedłużenie ulicą "Nowomazowiecką", inwestycja ma na celu odciążenie ulicy Cieszkowskiego, która również przejdzie remont (ulica pozostanie jednokierunkowa, jednak ruch kierowany będzie w drugą stronę).
Kilka miesięcy temu rozpisano konkurs na projekt nowego budynku Akademii Muzycznej. W czerwcu udało się go rozstrzygnąć, wygrała firma Plus3 Architekci. Nie obyło się bez protestów. Przewodniczący konkursu oprotestował wyniki głosem "votum separatum". Pracownia, która zajęła drugie miejsce również złożyła protest, doszukali się że wielkość przyszłej AM według Plus3 Architekci będzie większy niż wymagano to w zamówieniu. Sami jednak zupełnie zapomnieli, że ich projekt również nie jest zgodny z zamówieniem.

Wizualizacje nowej Akademii MuzycznejTereny na których powstanie Akademia Muzyczna (lokalizacja)


Pracownia Plus3 Architekci zaprojektowała kilka ciekawych budynków w Polsce w na świecie. Wchodząc w zakładkę "konkursy" na stronie internetowej pracowni (klik) można się zapoznać ze wszystkimi projektami. Szczególną uwagę zwraca ilość projektów szkół muzycznych. Moim zdaniem ciekawsze projekty Plus3 Architekci:

Szkoła muzyczna w Warszawie

Szkoła muzyczna w Poznaniu (projekt I)

Szkoła muzyczna w Poznaniu (projekt II)

Przedszkole w Warszawie (zrealizowano)

Hotel w Biłgoraju


Guggenheim Helsinki
 I zdecydowanie najlepszy projekt
Kaplica protestancka w Warszawie (zrealizowano)

5 komentarzy:

 1. swego czasu nad tym stawem zrobiłem zdjęci 360 stopni:
  https://goo.gl/photos/tCn4e3YKgtaG2ie59

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy to wogole ruszy kiedys?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku na pewno nie, ale oczywiście budowa ruszy. Obecnie trwają prace nad dokumentacją potrzebną do ruszenia z budową

   Usuń
 3. Czy wiadomo kiedy zacznie się budowa nowej siedziby Akademii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno powiedzieć kiedy dokładnie, ale raczej nie wcześniej niż jesienią. Kończą się prace przy opracowywaniu projektu budowlanego na podstawie którego można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Musi zostać jeszcze opracowany projekt wykonawczy i ogłoszony przetarg na budowę.

   Usuń