wtorek, 10 stycznia 2017

Rewitalizacja parków na Wzgórzu Wolności i Szwederowie

W tegorocznym budżecie miasta przewidziano rozpoczęcie rewitalizacji dwóch parków - na Wzgórzu Wolności oraz Dąbrowskiego. Dziwić może zakres prac na Wzgórzu Wolności, zapytałem o to Urząd Miasta Bydgoszcz, ponadto w dzisiejszym wpisie znajdziecie zdjęcia aktualnego stanu obu parków oraz wizualizacje tych terenów po rewitalizacji.Rewitalizacja obu parków początkowo była częścią większego projektu stworzenia ciągów terenów zielonych na górnym tarasie od ulicy Stromej do szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela. Plany częściowo zmieniono, nie wiadomo co z rewitalizacją reszty parków. Największym plusem całości projektu było połączenie Szwederowa ze Wzgórzem Wolności za pomocą kładki nad ulicą Kujawską, byłoby to ciekawe miejsce z widokiem na centrum miasta.
Niestety z powodu skomplikowania konstrukcji i kosztów zrezygnowano z budowy. Park Dąbrowskiego i na Wzgórzu Wolności poddany zostanie rewitalizacji jeśli Urząd Miasta Bydgoszczy otrzyma dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany koszt inwestycji 3,4 mln złotych. Pod opisem inwestycji znalazły się zrzuty z mapy inwestycji, na której oznaczono tereny parków objęte rewitalizacją.


Park Dąbrowskiego - stan parku miejscami nie jest najgorszy, kilka lat temu wymieniono część chodników, poprawione niektóre schody. Jednak większość terenów zielonych nie jest w najlepszym stanie, dziury, mało ławek, nieuprzątnięte konary drzew, kilka rodzajów nawierzchni. Park znajduje się przy najlepszym punkcie widokowym w mieście - Wieży Ciśnień. Niestety najkrótsza droga ze Starego Miasta do wieży nie zostanie zrewitalizowana

Park na Wzgórzu Wolności - zakres prac jest niewielki, obejmie teren od schodów łączących park z ulicą Kujawską (bez nich) do stadionu miejskiego im. Połtyna (około 450 metrów). Schody zostaną wyremontowane razem z budową linii tramwajowej łączącej rondo Bernardyńskie z Kujawskim. Krótki, odcinek wzdłuż stadionu do kładki nad Trasą Uniwersytecką nie zostanie zrewitalizowany w ramach obecnego projektu ze względu na problemy własnościowe. Jednak nie oznacza to całkowitego zarzucenia rewitalizacji tego 150 metrowego odcinka parku. W planie jest przeprowadzenie prac w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku, po uregulowaniu spraw własnościowych.
Park na Wzgórzu Wolności na wysokości siedziby TVP Bydgoszcz poprowadzony jest dwoma, równoległymi ścieżkami, które są oddzielone od siebie żywopłotem. Jedna ścieżka ma stać się chodnikiem, druga ciągiem pieszo-rowerowym. Park na Wzgórzu Wolności to również idealne miejsce na pomnik "bydgoskiego bieżącego utrzymania". Podczas wiosennych wichur przewróciło się tam drzewo, które do dzisiaj nie zostało uprzątnięte, mimo że ślady samochodów sugerują że Straż Miejska lub służby utrzymania miasta zaglądają w te tereny.

Moje ulubione ławeczki. Uwielbiam te widoki, szczególnie w letnią noc

Piękny przykład jak w mieście wygląda bieżące utrzymanie. Drzewo leży tak od kilku miesięcyPoniższe schody zostaną wyremontowane razem z przebudową ulicy Kujawskiej (więcej o projekcie)


Widoczne niżej tereny zostaną zrewitalizowane po uregulowaniu spraw własnościowych w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2017 rokuPoniżej zamieszczam odpowiedź jaką otrzymałem z Urzędu Miasta na temat zakresu prac w parku Wzgórzu Wolności. Pierwsze pytanie dotyczyło braku objęcia projektem schodów przy ulicy Kujawskiej, drugie dotyczyło braku objęcia projektem parku wzdłuż stadionu im. Połtyna, trzecie dotyczyło terminu rewitalizacji terenów z pierwszego i drugiego pytania, czwarte dotyczyło kładki nad ulicą Kujawską, a ostatnie organizacji ruchu na dwóch równoległych ścieżkach na wysokości siedziby TVP Bydgoszcz:
W odpowiedzi na wystosowany przez Pana wniosek o udostępnienie informacji publicznych w zakresie rewitalizacji parku na Wzgórzu Wolności poniżej przesyłam stosowne wyjaśnienia przekazane przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy:
1. Projekt rewaloryzacji parku na Wzgórzu Wolności nie obejmuje schodów łączących park z ulicą Kujawską, ponieważ ich przebudowa została uwzględniona w zadaniu pn: „Budowa trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego wraz z rozbudową ulic: Bernardyńskiej, Kujawskiej, Solskiego, Toruńskiej, Wojska Polskiego, Zbożowy Rynek i przebudową ulic przyległych”, realizowanym przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Prace projektowe nad budową ww. trasy rozpoczęły się w 2013 roku. Rozwiązania drogowe są spójne z projektem rewaloryzacji parku na Wzgórzu Wolności.
2. Projekt rewaloryzacji parku na Wzgórzu Wolności ze względu na termin złożenia wniosku o fundusze Unijne, opracowany został wyłączenie na terenach gminnych. Odcinek ścieżki łączący bloki przy ulicy Słowiańskiej z kładką nad Trasą Uniwersytecką, nie został ujęty w projekcie z uwagi na nieuregulowane sprawy własnościowe. Niemniej Miasto wszczęło procedurę wykupu/ wywłaszczenia powyższego terenu, aby po uregulowaniu spraw własnościowych realizować ciągłość komunikacji pieszo – rowerowej, co będzie objęte odrębnym projektem.
3. Planowana realizacja schodów łączących ulicę Kujawską z parkiem na Wzgórzu Wolności jest w ramach projektu pn. „Budowa trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego …”, którego rozpoczęcie wstępnie planowane jest na przełomie 2017 – 2018 r.  Natomiast realizacja dodatkowej ścieżki, o której mowa powyżej, zaplanowana została do realizacji na 2017 rok (po uregulowaniu spraw własnościowych) ze środków pochodzących z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
4. W ramach wstępnych prac nad ulicą Kujawską, była rozważana propozycja budowy kładki, jednak ze względu na znaczące koszty i stopień skomplikowania ewentualnych powiązań ciągów pieszych, ostatecznie kładka nie znalazła się w zakresie projektu.
5. Miasto Bydgoszcz planuje pozyskać środki na realizację projektu pn. „Rewaloryzacja terenów zieleni na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, w ramach tego projektu na koronie skarpy, na 1/3 długości została zaplanowana komunikacja jako ciąg rowerowo – pieszy, a na 2/3 długości jako ciąg pieszy i rowerowy. W celu zachowania bezpieczeństwa, ciągi te zostały rozdzielone pasem zieleni, z planowanymi nasadzeniami krzewów. Zastosowanie takiego rozwiązania jest uwarunkowane zapisem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego „Wzgórze Wolności”, który określa zachowanie istniejących skarp i jarów nie ingerując w ich naturalne ukształtowanie. Z uwagi na powyższe ograniczenia nie było możliwości zachowania oddzielnych ścieżek dla pieszych i rowerzystów, na całej długości będącej przedmiotem opracowania.
z poważaniem
Rafał Rospenda  
Biuro Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Bydgoszczy

Aktualizacja 28-09-2017
Inwestycja otrzymała 2,5 mln złotych dofinansowania. Prace powinny ruszyć w przyszłym roku

5 komentarzy:

 1. mieszkam na wzgórzu wolności już wiele lat i wydaje mi się, że to co jest wartością tego parku też jest jego wadą. jest to park stworzony w stylu tatrzańskim, dość dziki, z wąskimi, pokręconymi ścieżkami na dolnym poziomie ale przez to mało uczęszczany. dobrze byłoby poprowadzić utwardzoną ścieżkę powiedzmy od serpentyny pod trasą uniwersytecką do ul.kujawskiej tak żeby można było spacerować taką pętlą dół-góra albo odwrotnie i przede wszystkim park nie powinien się kończyć tak jak teraz barierkami ale kładką na szwederowo i zjazdem do śródmieścia, taki tranzytowy ruch mógłby tchnąć nowe życie w to miejsce

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam że jak spacerowałem po Wzgórzu Dąbrowskiego to zawsze ciekawiła mnie ta betonowa zakopana konstrukcja na wysokości Wierzy Ciśnień widoczna na 21 zdjęciu. Orientuje się ktoś co to jest?

  OdpowiedzUsuń
 3. Park na wzgórzu wolności, ma ogromny potencjał, przede wszystkim ze względu na widok na miasto. Niestety obecnie wszystko jest zarośnięte i teraz, latem tak naprawdę niczego nie widać.

  Mam nadzieje, że podczas rewitalizacji ktoś o tym pomyśli i przerzedzi drzewa i krzewy na skarpie, tak aby odsłonić widok na panoramę miasta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, chodzi mi o park na Wzgórzu Wolności. Parę dni temu w ramach jego rewitalizacji ułożono na najniższym poziomie ścieżki (wejścia do parku od strony Zielonych Arkad zaraz po lewej stronie) utwardzenie w postaci drewnianych podkładów kolejowych. Podkłady zostały tak poukładane, że w pewnych miejscach stwarzają zagrożenie dla osób przechodzących przez nie. Część podkładów została ułożona tak, że powierzchnie podkładów stykają się ze sobą tworząc równą dla przejścia płaszczyznę i ten odcinek nie stwarza zagrożenia. Cześć jedna ułożona jest odwrotnie. Zaokrąglenia podkładów są na wierzchu i utworzyły się pokaźnie szpary. Stwarza to utrudnienie dla przechodzących. Z parku korzystają zarówno ludzie młodzi, małe dzieci oraz starsi. Sama byłam świadkiem jak osoba pchająca wózek miała problem z przejazdem, gdyż kółko utknęło w przestrzeni między podkładami. Czy coś można w tej kwestii poczynić? Park powinien być miejscem spacerów i relaksu, i spełniać wymogi bezpieczeństwa. Nadmieniam, że jest to odcinek, którego nie da się ominąć inną ścieżką. Jutro wstawię zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj został wybrany wykonawca, możliwe że to przygotowania do rewitalizacji. Za chwilę teren zostanie i tak ogrodzony

   Usuń