czwartek, 23 marca 2017

Arkada Business Park (marzec 2017)

Przy rondzie Fordońskim powstaje pierwszy etap kompleksu biurowego Arkada Business Park. Nowoczesne technologie i wysoka jakość zgodna z wymogami brytyjskimi standardami zrównoważonego budownictwa BREEAM oraz wysokość to cechy wyróżniające nowej inwestycji Arkada Invest. Budowa właśnie wchodzi w etap szybkiego wzrostu, planowane tempo budowy to piętro na dwa tygodnie. Dzięki uprzejmości inwestora oraz kierownika budowy miałem okazję odwiedzić plac budowy
Arkada Business Park to dwa 12-kondygnacyjne budynki biurowe położone tuż przy Brdzie przy jednym z ważniejszych rond w Bydgoszczy - rondzie Fordońskim. Budynki będą miały 45 metrów wysokości, 26 metrów szerokości i 49 metrów długości. W ramach pierwszego etapu powstaje około 16 000 m2 powierzchni, w tym ponad 800 m2 przeznaczonych pod usługi i niemal 10 000 m2 pod biura. Kondygnacje będą miały 2,85 metra wysokości (wysokość użytkowa, po schowaniu kabli, rur wentylacyjnych itp.) dokładnie tyle samo co okna, wyjątkiem jest parter, który będzie miał 3,6 metra wysokości. Elewację zewnętrzną będzie stanowiło głównie szkło (około 4 000 m2), a uzupełniać je będą panele alubondu (warstwowe płyty aluminiowe). Budynki będą miały konstrukcję trzonową (w środku budynku powstanie żelbetowy trzon z windami i klatkami schodowymi, powierzchnie biurowe będą wokół.
Obiekt wykonywany jest z konstrukcji żelbetowej. Budowa pochłonie 1 100 ton stali zbrojeniowej i około 10 500 m3 betonu. W budynku znajdzie się około 350 kilometrów okablowania (linie zasilające, instalacje elektryczne i inne). Na dwóch kondygnacjach podziemnych umiejscowiony zostanie parking dla samochodów i rowerów.

Obecnie trwają prace przy budowie drugiego piętra. Wkrótce budowa powinna być prowadzona w tempie jedna nowa kondygnacja co dwa tygodnie. Rozpoczęcie wykańczania biur powinno rozpocząć się w III lub IV kwartale 2017 roku. 

Każdy element inwestycji został zaplanowany i zostanie zbudowany zgodnie z brytyjskimi standardami zrównoważonego budownictwa BREEAM. Co daje budowanie zgodnie z tymi standardami? Możliwość sprzedaży budynków między innymi funduszom emerytalnym. Takie transakcje są prowadzone jednak tylko z budynkami o najwyższej jakości i gwarantujące odpowiednią stopę zwrotu. W Warszawie obecnie każda licząca się inwestycja biurowa budowana jest zgodnie z tymi standardami i wkrótce po ukończeniu zmienia właściciela. W Bydgoszczy raczej nie stosowano tego modelu biznesowego w odniesieniu do inwestycji biurowych.

Więcej szczegółów inwestycji możecie przeczytać we wpisie z listopada.

Generalny wykonawca - Skanska ma duże doświadczenie w budowie biurowców. Do tej pory wybudował kilkanaście biurowców między innymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach czy Wrocławiu.
19 komentarzy:

 1. Świetne foty, tylko pozazdrościć.
  pozdrawiam
  Misio-Jul

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy w ramach tej inwestycji będzie pociągnięta ścieżka nad brdą? Czy jest to rola miasta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ramach inwestycji będzie połączenie od ronda Fordońskiego w stronę Brdy, nad Brdą to już rola miasta

   Usuń
  2. A jakiś projekt/wizualizację widziałeś od ronda w stronę Brdy? Jak to ma wyglądać?

   Usuń
  3. Widziałem ogólny plan zagospodarowania na którym to było zaznaczone. Ciąg pieszo-rowerowy w miejscu dzisiejszej drogi (chyba jest to droga ;)), nie dopytywałem o szczegóły

   Usuń
 3. Była mowa że drugi z budynków może jeszcze nieco urosnąć, czy to nadal aktualne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do rozpoczęcia budowy nic nie jest przesądzone

   Usuń
 4. Jak udało Ci się wejść na teren budowy?
  Pzdr XKF

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektóre firmy już poznały BWB, więc wystarczy mail/telefon :)

   Usuń
  2. Zabierz mnie kiedyś. :)

   Usuń
  3. Może niekoniecznie będzie to ta konkretna inwestycja, ale w przyszłości myślę że uda się coś zorganizować. Tylko to bardziej etap wykończeniowy będzie niż wznoszenie konstrukcji :)

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. A masz jakieś sygnały, jaka szansa ,że ruszą z drugim budynkiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że ruszy to raczej nie ma wątpliwości. Pytanie kiedy ;)

   Usuń
 7. A czy są już jakieś informację odnośnie potencjalnych najemców. Jakieś konkretne firmy do nas zawitają?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inwestor nie udziela informacji na temat najemców. Wiadomo, że wynajęte jest ponad 35% powierzchni

   Usuń
 8. A tak na marginesie, to który z tych dwóch biurowców jest obecnie budowany (lewy czy prawy z wizualizacji)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wizualizacji zamieszczonej we wpisie ten prawy.
   Lewy budynek na tych wizualizacjach:
   - http://2.bp.blogspot.com/-p3Zr86za4qM/VYCfSAfl0pI/AAAAAAAAHOA/M7Q6m4jUeq8/s1600/biuro-arkada-business-park-stage-i_5.jpg
   - http://1.bp.blogspot.com/-9Te8eSnZcCw/VYCfQ5vkfPI/AAAAAAAAHN0/qAUu1iCeLRY/s1600/biuro-arkada-business-park-stage-i_6.jpg

   Usuń