wtorek, 23 maja 2017

[Kino Pomorzanin] Drzwi otwarte

Do kina przy ulicy Gdańskiej 10 przez niemal 90 lat przybywały tłumy mieszkańców Bydgoszczy. Po 14 latach od wyświetlenia ostatniego seansu znowu było to możliwe. Moderator-Inwestycje, nowy właściciel Pomorzanina, w minioną sobotę zaprosił mieszkańców do odwiedzin tego co pozostało po dawnym kinie. Była to również zapowiedź wielkich zmian, które czekają opuszczony budynekKino Pomorzanin funkcjonowało pod kilkoma nazwami od 1914 do 2003 roku. Początkowo przez Niemców nazwany Kristall-Palast, następnie Kristal (po odzyskaniu niepodległości przez Polskę), później Cristal, Ufa Westpressen (podczas okupacji) i ostatecznie od 1945 roku Pomorzanin. Przez dziesięciolecia było to największe kino w mieście, na początku XXI wieku musiało jednak ustąpić miejsca nowości w Polsce - wielkim multipleksom. 

Ostatni seans w tym miejscu odbył się w czerwcu 2003 roku, rok po otwarciu Multikina na rogu ulic Focha i Królowej Jadwigi. Od tamtego czasu obiekt przy Gdańskiej niszczeje, wkrótce ma się to zmienić. Wszystko dzięki nowemu właścicielowi kina - firmie Moderator Inwestycje. Nie zapadły jeszcze żadne ostateczne decyzje co do zagospodarowania budynku.
Pierwsze zmiany nastąpią w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jesienią to miejsce ma być wykorzystywane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage.

W minioną sobotę bydgoski deweloper zorganizował wydarzenie pod nazwą "Pomorzanin - reaktywacja". Bydgoszczanie mogli tego dnia zobaczyć w jakim stanie jest dawne kino, obejrzeć krótki film o nieistniejących bydgoskich kinach oraz wysłuchać wspomnień byłych pracowników Pomorzanina. Wydarzenie było dobrą okazją do podzielenia się swoimi wspomnieniami związanymi z obiektem, wpisania się do pamiątkowej księgi oraz zaproponowania swojego pomysłu odnośnie tego miejsca. Pojawiły się tutaj osoby, które przyniosły sporo pamiątek związanych z kinem.
Niektóre z prezentowanych nagrań dostępne są na kanale Moderator-Inwestycje na kanale YouTube, kolejne będą się sukcesywnie pojawiać, dlatego warto subskrybować tamten kanał lub polubić moją stronę na Facebooku gdzie na bieżąco będę udostępniał nowe filmy. Obecnie dostępne są wspomnienia kinooperatora oraz bileterki:Zdjęcia na których nie pojawiają się ludzie powstały tuż przed otwarciem wydarzenia
Budynek w którym znajdowało się kino, widok od strony Starego Miasta

Budynek w którym znajdowało się kino, widok od strony ulicy Dworcowej

Budynek w którym znajdowało się kino, widok od parku Kazimierza Wielkiego 


Kasa biletowa z zewnątrz

Widok z kasy biletowej na wejście

Kasa biletowa od środka

Litera P oryginalnie pochodzi z Pomorzanina, prawdopodobnie jako jedyna się zachowała do dzisiaj

Na ziemi leżą plakaty filmu Cube z 1997 roku (premiera w Polsce 1999)

Schody prowadzące na wyższe piętroKiedyś w tym miejscu znajdowały się fotelePrezentacja jednego z nagrańPozostałości po głośnikach


Kadr z filmu przedstawiający rozbiórkę dawnego kina Polonia (mieszczącego się na rogu ulic Krasińskiego i Staszica), obecnie w tym miejscu stoi budynek mieszkalny

Spotkanie dawnych pracowników kina


1 komentarz:

  1. Dzięki za odświeżenie wspomnieć! :) Dawne, jednosalowe kina miały ten niepowtarzalny urok i klimat, którego próżno szukać we współczesnych, bliźniaczo podobnych multipleksach.

    OdpowiedzUsuń