piątek, 14 lipca 2017

[S5] Lipiec 2017

Większość z dziewięciu odcinków drogi ekspresowej S5 w naszym województwie otrzymało już pozwolenia na budowę. Prace powoli się rozkręcają w coraz większej ilości miejsc, dlatego dzisiaj możecie zobaczyć gdzie pracują budowlańcy od granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego do Borówna, w na obwodnicy BydgoszczyPoniżej przedstawiam aktualny stan prac przygotowawczych do budowy S5 pod względem przygotowania dokumentów. Tabelkę przygotował Tomasz Ciesielski. Obwodnica Bydgoszczy to odcinek trzeci i czwarty. Stan aktualny (od 30-06-2017 nie nastąpiły żadne zmiany). Jak widać pozwolenie na budowę wydano dla sześciu z dziewięciu odcinków (odcinek Aleksandrowo - Tryszczyn i Szubin - Jaroszewo został podzielony na dwa mniejsze w toku przygotowywania dokumentacji).


Dla lepszej orientacji w terenie przygotowałem mapę, która zawiera wszystkie zdjęcia zamieszczone poniżej. Na mapie znajdują się punkty w czterech kolorach: zielony - obwodnica Bydgoszczy, żółty - odcinek Szubin - Jaroszewo, czerwony - odcinek Jaroszewo - granica województwa, niebieskie punkty to węzły, które powstaną na nowej drodze ekspresowej


Granica województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego

Widok w stronę Poznania, początek niedawno otwartego odcinka będącego obwodnicą Gniezna

Widok w stronę Bydgoszczy

Okolice węzła LubczWidok w stronę PoznaniaWidok w stronę Bydgoszczy


Węzeł Biskupin


Widok w stronę Poznania

Widok w stronę Bydgoszczy

Obwodnica Żnina, między węzłem Biskupin, a Żnin Zachód


Widok w stronę Poznania, na tych polach powstanie MOP
Widok w stronę Bydgoszczy
 Obwodnica Żnina, węzeł Żnin Zachód

Widok w stronę PoznaniaWidok w stronę Bydgoszczy
Widok w stronę PoznaniaWidok w stronę Bydgoszczy


Okolica węzła Żnin Północ

Obwodnica Żnina
Widok w stronę Poznania

Obwodnica Żnina

Obwodnica Żnina

Obwodnica Żnina

Obwodnica Żnina
Widok w stronę Bydgoszczy

Obwodnica Żnina
Widok w stronę Poznania

Obwodnica Żnina


Okolice wsi Brzyskorzystewko
Widok w stronę Bydgoszczy
Okolice wsi Sobiejuchy

Zaplecze budowyOkolice wsi Dąbrówka Słupska
Węzeł Pałuki
Widok w stronę Poznania


Obwodnica Bydgoszczy, okolice wsi Tryszczyn

Widok w stronę Poznania


Widok w stronę Gdańska

Widok w stronę Poznania


Obwodnica Bydgoszczy, okolice wsi Bożenkowo i węzeł Maksymilianowo


Widok w stronę Gdańska

Widok w stronę Poznania


Obwodnica Bydgoszczy, okolice wsi Żołędowo
Widok w stronę GdańskaObwodnica Bydgoszczy, węzeł Bydgoszcz Północ


Kilkukrotnie na blogu informowałem, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do rozbudowy węzła Bydgoszcz Błonie, które po wybudowaniu drogi ekspresowej szybko może stać się niewydolne. Poniżej możecie zobaczyć projekt rozbudowanego węzła naniesiony na mapę Google

Zdjęcia powstały w dniach 10.07, 12.07 i 13.07. Łącznie konieczne było przejechanie 120 kilometrów, żeby zrobić zdjęcia (nie licząc drogi powrotnej). Sporo zdjęć zrobiłem przez szybę samochodu, nie zawsze idealnie czystą i czasami z odbiciami słońca, więc niektóre zdjęcia straciły na jakości

8 komentarzy:

 1. Mega fotorelacja, dzięki za poświęcony czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne! Czy w pierwszym zdaniu nie powinno być "Większość z SIEDMIU odcinków(...)". Chyba, że to ja coś pokręciłem :) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oficjalnie jest siedem, ale pozwolenia są wydawane na dziewięć odcinków. Odcinek Aleksandrowo - Tryszczyn został podzielony na dwie części ze względu na problemy z PKP (konieczne było przeprojektowanie wiaduktu nad linią kolejową). Odcinek Szubin - Jaroszewo też miał dwa pozwolenia na budowę w zakresie powiatu nakielskiego i żnińskiego, ale nie wiem z jakiego powodu.

   Usuń
 3. Faktycznie na odcinku Szubin-granica województwa coś się dzieje. Postępy prac widać :-) Natomiast dwa najważniejsze odcinki tj dojazd do Bydgoszczy Szubin-Białe Błota i obwodnica Bydgoszczy są przez opieszałość urzędniczą daleko w polu. Biorąc pod uwagę terminy i procedurę wydania zezwoleń nie ma żadnych szans na rozpoczęcie robót w tym roku i zakończenie w ustalonym terminie. Czyżby już zabrało pieniędzy ? Wykonanie tej inwestycji bez tych odcinków to katastrofa !! Mówi się o przebudowie węzła Błonie. Pytam po co ? Modernizacja na lepsze zawsze się przyda, ale bez rozbudowy wjazdu do Bydgoszczy od strony oś. Błonie nic się nie zmieni. Już dzisiaj kolejki jadących do miasta w godzinach szczytu sięgają węzła, a wyjazd z bocznych ulic w Białych Błotach graniczy z cudem !!! Zawsze się zastanawiam dlaczego u nas wszystko robi się półśrodkami ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie brakuje pieniędzy tylko odwołano się na tych odcinkach do decyzji wojewody. Puki co, mieszkamy w państwie prawa i takie rzeczy się dzieją zgodnie z prawem.
  Węzeł Błonie ma być tak rozbudowany by zwiększyć przepustowość w stronę węzła Bydgoszcz Zachód gdzie będzie można wjechać na rozbudowaną ul. Grunwaldzka aż do skrzyżowania z trasą WZ i dotrzeć do wybranego miejsca w miescie jak najszybciej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamil a kiedy będą te pozwolenia na budowę brakujacych odcinków?

   Usuń
 5. Tego dokładnie nie jest w stanie nikt powiedzieć. Kwestia kilku miesięcy.

  OdpowiedzUsuń