wtorek, 8 sierpnia 2017

[Arkada Business Park] Rok budowy

Jutro mija rok od kiedy firma Skanska rozpoczęła budowę pierwszego 45-metrowego biurowca wchodzącego w skład parku biurowego Arkada Business Park. Wznoszenie konstrukcji budynku powoli dobiega końcaJutro minie rok od wejścia głównego wykonawcy na budowę biurowca Arkada Business Park, w tym czasie firma niemal ukończyła wznoszenie konstrukcji budynku. Obecnie trwają prace nad ostatnią kondygnacją. W ostatnich tygodniach na jednej ze ścian zamontowano próbną elewację (szkło i panele alubondu), w środku trwają prace montażowe między innymi systemu wentylacji. Wkrótce powinno zacząć przybywać elewacji.

Arkada Business Park to inwestycja spółki Arkada-Invest, która powierzyła realizację znanej nie tylko w Polsce firmie Skanska. Firma ta wybudowała do tej pory dziesiątki biurowców, nie tylko jako wykonawca, ale również jako inwestor. Projekt zakłada budowę dwóch bliźniaczych wież tuż przy brzegu rzeki Brda i przy jednym z najważniejszych rond w mieście - rondzie Fordońskim, przez które przejeżdżają niemal wszystkie linie tramwajowe oraz setki samochodów po drodze krajowej nr 5. 
Oba budynki, według obecnych planów, będą miały 45 metrów wysokości, 49 długości i 26 szerokości, połączy je wspólna hala garażowa znajdująca się na poziomach -1 i -2. W ramach pierwszego etapu powstaje około 16 000 m2 powierzchni, w tym ponad 800 m2 przeznaczonych pod usługi i niemal 10 000 m2 pod biura. Według portalu bazabiur.pl biurowiec wynajęty jest w około 35%. Budynek będzie miał 4 windy, 136 miejsc parkingowych wewnątrz budynku i 14 na zewnątrz oraz 50 miejsc dla rowerów.
Na parterze budynku znajdzie się miejsce dla lokali usługowych oraz recepcji. Kolejne piętra zostaną przeznaczone dla biur: na pierwszym ponad 1000 m2 powierzchni, na kolejnych (do ósmego włącznie) po niemal 1100 m2, a na ostatnim niemal 900 m2 i 200 metrowy taras widokowy. Konstrukcja obiektu pozwala dowolnie aranżować wnętrza. Ostatnia kondygnacja może zostać wykorzystana jako restauracja, w zależności od najemcy.
Start budowy drugiego biurowca uzależniony jest od chętnych do wynajmu. Arkada Invest stara się pozyskać firmy z różnych sektorów gospodarki, między innymi biorąc udział w targach branży IT i ogłaszając się w magazynach branżowych.
Inwestycja obejmuje również przebudowę fragmentu ulicy Fordońskiej. Kierowcy skręcający do ABP nie będą blokować kierowców jadących w kierunku Fordonu, ponieważ pojawi się trzeci pas. Od tegoż ronda w kierunku Brdy poprowadzony zostanie chodnik oraz droga dla rowerów. 
Elewację zewnętrzną będą stanowiły w większości tafle szkła o wysokości 2,85 metra, które będą uzupełnione przez panele alubondu (warstwowe płyty aluminiowe). Obiekt zostanie wykonany głównie z żelbetu. Budowa pochłonie 1 100 ton stali zbrojeniowej, około 10 500 m3 betonu i 350 kilometrów różnego rodzaju kabli (linie zasilające, instalacje elektryczne i inne).
Inwestycja realizowana jest zgodnie ze standardami zrównoważonego budownictwa BREEAM. BREEAM jest to wielokryteriowy system oceny jakości oraz wpływu na środowisko, definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkownika budynków. Z tego powodu system wentylacji, klimatyzacji, oświetlenie, gospodarka wodno-ściekowa itp. zostaną wpięte w jeden system zarządzania budynkiem (BMS), co pozwoli na maksymalne obniżenie kosztów eksploatacji i przyjazność środowisku. Zarządcą nieruchomości ma zostać międzynarodowa firma. 


Zdjęcie wykonane wczoraj tj. 07-08-2017


Widok z nabrzeża Brdy na wysokości ulicy Perłowej
Widok z wiaduktu na Wojska Polskiego
Widok z wiaduktu na Wojska Polskiego
Widok z przystanku tramwajowego Łużycka
Odbicie w lusterku na wysokości Trasy Uniwersyteckiej (Jagiellońska)

5 komentarzy:

 1. Strasznie żałuje źe tak nisko:( chciałbym chociaż do wysokości dźwigu;) A teraz bardziej serio. Jestem zaskoczony tak słabym wynajmem. 35% co to jest? Liczyłem że firmy się rzucą na ten biurowiec! Niestety, w takim razie, na drugi pewnie trochę poczekamy... i pewnie liczyć na to, że drugi. będzie wyższy też nie ma co..
  Na koniec takie pytanie, co bulwarami? Mieli kawałek od mostu robic? Zrezygnowali z tego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wbrew pozorom poziom wynajęcia 35% w naszych warunkach jest bardzo dobry. To pierwsze biurowce klasy A (razem z Immobile K3) w mieście, nie można u nas nawet mówić, że jest rynek biurowy. Mam nadzieję, że po ukończeniu budynku jeszcze sporo firm będzie chciało zmienić swoją lokalizację na lepszą. No i nie oszukujmy się, takie budynki wynajmują raczej zagraniczne firmy, które dopiero mogą do nas przyjść, dzięki temu, że będą miały w końcu odpowiednie powierzchnie do wynajęcia.

   Usuń
  2. Przydałyby się nowe firmy z zewnątrz. Życzę Arkadzie jak najszybszego wynajęcia powierzchni no i nam wszystkim szybkiego startu z drugim budynkiem.

   Usuń
 2. Witam.Na ulicy Fordonskiej róg Szajnochy po MZK jest teren pusty rosną tam chwasty wstyd dla gości dlaczego tam nic nie powstaje .
  Dobra lokalizacja w to miejsce straszy.
  Jak teren po Browarach też to miejsce straszy.
  Mogło by to coś powstać.
  Super że powstają takie biurowce.
  A jeszcze teren na Babiej Wsi po barakach to miejsce też straszy.
  Koło tych barakach eleganckie bloki ogrodzone.
  Może jakiś biurowiec by tam powstał lub wieżowce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko nie bloki ogrodzone...

   Usuń