czwartek, 31 sierpnia 2017

[Stadion Polonii] Kiedy przebudowa?

O konieczności pilnej modernizacji stadionu Polonii Bydgoszczy słyszymy od wielu lat. W zasadzie co roku w mediach można usłyszeć o rychłym starcie inwestycji. Na jakim etapie jest planowana modernizacja?Rozpadające się trybuny z których niewiele widać, zniszczone barierki, dziury, wyblakłe krzesełka zamontowane na zardzewiałych metalowych ławkach, trybuny na łukach kilkadziesiąt metrów od toru, a wszystko to zarośnięte chwastami. Taki obraz wita każdego kto odwiedza stadion przy ulicy Sportowej. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że taki stan nie zachęca do kolejnych odwiedzin. O konieczności modernizacji stadionu Polonii mówi się od lat, od lat w mediach można usłyszeć o rychłym starcie inwestycji. Nowa nadzieja pojawiła się pod koniec ubiegłego roku, kiedy zaprezentowano budżet Bydgoszczy na 2017. Zgodnie z dokumentem w tym roku miasto przeznaczy 1 milion złotych na inwestycję. Po publikacji planów inwestycyjnych powtarzano, że przebudowa zacznie się zaraz po zakończeniu sezonu żużlowego. Jednak osoby przeglądające budżet miasta powinny być pewne, że prace budowlane się w danym roku na pewno nie rozpoczną. Zapis "1 milion złotych" przy inwestycji budowlanej oznacza niemal zawsze prace projektowe, które nie powinny kosztować więcej.

Źródło: UMB

Jako, że sezon żużlowy dla Polonii zakończył się bardzo szybko postanowiłem zapytać o szczegóły inwestycji w urzędzie miasta. Zapytałem czy w obliczu spadku Polonii do najniższej klasy rozgrywkowej aktualny jest plan przebudowy, na jakim etapie są przygotowania do inwestycji, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na przeprowadzenie prac budowlanych i o aktualne wizualizacje. Wizualizacje krążące po internecie nie należą do najświeższych, ich jakość pozostawia wiele do życzenia.

W ostatnich miesiącach wykonano badania geotechniczne podłoża, została opracowana koncepcja przebudowy, inwentaryzacja ornitologiczna, chiropterologiczna i zieleni, a obecnie trwają prace projektowe. W związku z tym, że dokumentacja projektowo-kosztorysowa jest w fazie opracowywania, nie zostały przygotowane jeszcze nowe wizualizacje inwestycji. Przetarg na roboty budowlane powinien zostać ogłoszony w I kwartale 2018 roku, stąd można zakładać że budowa powinna rozpocząć się w sierpniu lub wrześniu. Sezon żużlowy w najniższej klasie rozgrywkowej kończy się bardzo szybko dla drużyn z dołu tabeli. Czytając wywiady z obecnym właścicielem klubu nie można się spodziewać walki o powrót do I ligi, dlatego stadion powinien być wolny już w sierpniu (w przypadku piłkarskiej Polonii nie ma konieczności czekania na przerwę między sezonami).

Inwestycja zakłada przebudowę trybuny wschodniej (naprzeciw trybuny głównej) wraz z zapleczem. W ramach tej inwestycji powstanie zaplecze socjalne dla zawodników (szatnie, łazienki, sanitariaty), zaplecze medyczne wraz z kontrolą antydopingową, pomieszczenia magazynowo-techniczne dostosowane do przechowywania sprzętu (w tym ciągnika i polewaczki), boksy zawodników (10 sztuk z każdej strony), garaże dla gospodarzy, zaplecze sanitarno-gastronomiczne dla kibiców, ciągi komunikacyjne pełniące funkcję dróg ewakuacyjnych wokół obiektu, miejsca postojowe dla samochodów zawodników biorących udział w zawodach. Budynki zaplecza i teren objęty inwestycją zostanie wyposażony w odpowiednią infrastrukturę techniczną. Trybuna wschodnia przewidziana jest na około 2500 miejsc. Inwestycja ma kosztować około 8 milionów złotych.

Poniżej możecie zobaczyć prawie aktualny wygląd stadionu. Zdjęcia powstały 30 kwietnia tego roku podczas jednego z meczów Polonii, który odbył się krótko po ciężkim wypadku legendy bydgoskiego i polskiego żużla - Tomasza Golloba. Od tamtego czasu podobno trybuny zarosły chwastami.7 komentarzy:

 1. A tak zupełnie odbiegając od tematu:
  Czy to prawda, że w związku z pracami nad drugą częścią trasy uniwersyteckiej ulica Magnuszewska stanie się jednopasmowa ? (Do tej pory były dwa pasy a i tak w godzinach szczytu były korki)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, będzie po jednym pasie na Magnuszewskiej. Wbrew pozorom to może nie zwiększyć korków. Do tej pory dochodziły dwa pasy do dróg jednopasmowych i robiło się wąskie gardło

   Usuń
 2. Szkoda, że nowa trybuna będzie miała jedynie 2,5 tys. miejsc (optymalnie byłoby ok. 5 tys), do tego akurat prosta naprzeciw trybuny głównej to obecnie najlepsze miejsce do oglądania spotkań. Zatem właściwie to nic się nie polepszy, a nawet pogorszy bo obecnie pojemność prostej jest większa. Szykuje się biedny remont klubu, który w ostatnich latach nie ma szczęścia do zarządców.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dramat z prezydentami-celowo z małej litery- jest od kilkunastu lat!!!,a ludzie z uporem maniaka głosują na "ochłapy kiełbasy wyborczej"!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Firma która to projektuje nie ma nawet czynnej swojej strony internetowej. Wątpię czy w ogóle dojdzie do przebudowy. Prezydent Bruski dużo obiecuje a nic nie robi. Tym razem pewnie też tak będzie...

  OdpowiedzUsuń
 5. ..właściwie po co remont stadionu. Żużla w Bydgoszczy już nie ma, piłki właściwie też.. ŻAL!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dlatego, żeby ten sport odbudować. Wystarczy zobaczyć jak się zmieniła sytuacja we Wrocławiu. Po remoncie stadionu (ale dużym remoncie za ponad 100 mln zł)na żużel znowu chodzą tłumy (średnio 12 tys. widzów na mecz), stadion wypełnia się w ponad 90% Na stary, zdewastowany stadion przychodziła garstka fanatyków. Czasy się zmieniły i ludzie oczekują odpowiednich standardów także na imprezach sportowych.

   Usuń