wtorek, 19 września 2017

[Arkada Business Park] Wrześniowa wizyta na budowie

Po nieco ponad roku budowy kończą się prace do których potrzebny był żuraw budowlany. Z tej okazji wybrałem się na budowę zobaczyć jakie widoki będzie oferował dach budynkuArkada Business Park to zespół dwóch, 12-kondygnacyjnych budynków biurowych powstających pomiędzy Brdą, a jednym z najważniejszych rond w mieście - rondem Fordońskim. Inwestycja realizowana jest przez firmę Skanska na zlecenie bydgoskiego dewelopera Arkada-Invest. 

Oba budynki, według obecnych planów, będą miały 45 metrów wysokości, 26 szerokości i 49 długości. W ramach pierwszego etapu powstaje około 16 000 m2 powierzchni, w tym ponad 800 m2 przeznaczonych pod usługi i niemal 10 000 m2 pod biura. Wszystkie kondygnacje naziemne, oprócz parteru, będą miały 2,85 metra wysokości użytkowej (po zamontowaniu podwieszanych sufitów, które zamaskują kable, rury wentylacyjne itp. oraz podniesionej podłogi). Na parterze znajdzie się miejsce dla lokali usługowych oraz recepcji. Kolejne piętra zostaną przeznaczone dla biur: na pierwszym ponad 1000 m2 powierzchni, na kolejnych (do ósmego włącznie) po niemal 1100 m2, na ostatnim niecałe 900 m2 oraz około 200 metrowy taras widokowy. Budynek będzie miał 4 windy, 136 miejsc parkingowych wewnątrz budynku, 14 na zewnątrz oraz 50 miejsc dla rowerów. Konstrukcja obiektu pozwala dowolnie aranżować wnętrza, dlatego ostatnia kondygnacja może zostać wykorzystana jako restauracja, w zależności od najemcy.

Widok z Wieży Ciśnień
Elewację zewnętrzną będą stanowiły w większości tafle szkła o wysokości 2,85 metra, które będą uzupełnione przez panele alucobondu. Obiekt został wykonany głównie z żelbetu. Budowa pochłonie 1 100 ton stali zbrojeniowej, około 10 500 m3 betonu i 350 kilometrów różnego rodzaju kabli (linie zasilające, instalacje elektryczne i inne).

Inwestycja realizowana jest zgodnie ze standardami zrównoważonego budownictwa BREEAM. BREEAM jest to wielokryteriowy system oceny jakości oraz wpływu na środowisko, definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkownika budynków. System wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia, gospodarka wodno-ściekowa itp. zostaną wpięte w jeden system zarządzania budynkiem (BMS), pozwoli to na maksymalne obniżenie kosztów eksploatacji i przyjazność środowisku. Zarządcą nieruchomości ma zostać międzynarodowa firma. 

9 sierpnia minął rok budowy nowoczesnego biurowca przy rondzie Fordońskim, w tym czasie wybudowano całą konstrukcję budynku. Obecnie prace trwają na kilku frontach - część pracowników montuje okna, część montuje między innymi systemy wentylacji, instalacje sanitarne i elektryczne, część pracuje na dachu. W ciągu dwóch najbliższych tygodni z placu budowy zniknie żuraw, który służył do wznoszenia konstrukcji.

Widok z Kapuścisk
Niemal wykończono już dwie podziemne kondygnacje na których znajdą się parkingi dla samochodów, rowerownia i prysznice dla rowerzystów. Na dachu montowane są słupy dzięki którym możliwe będzie zainstalowanie maskownic infrastruktury umieszczonej na nim (między innymi klimatyzatory). Na kilku piętrach trwa montaż okien, wkrótce rozpocznie się montaż alucobondu (płyty kompozytowe złożone z blach aluminiowych z rdzeniem mineralnym), które będą wypełniać przestrzeń pomiędzy rzędami okien. Pojawiają się również elementy, które umożliwią montaż platformy wykorzystywanej do mycia elewacji, tego typu platformy do tej pory nie były spotykane w Bydgoszczy.

Źródło: www.eci.com.pl
Mimo, że tempo budowy imponowało od początku same prace nie były łatwe. Szczególnie na początku, spowodowane to było wysokim poziomem wód gruntowych, który sięga połowy najniższej kondygnacji podziemnej. Jeszcze trudniej będzie z drugim budynkiem, który będzie położony bliżej Brdy.
Pierwszy budynek ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Widok z kłądki przy hali Łuczniczka

Widok z ulicy Jagiellońskiej na wysokości ulicy Wyczółkowskiego
Rondo Fordońskie

W miejscu obecnego zaplecza budowy powstanie drugi biurowiec

Ulica Fordońska w stronę Fordonu
Montaż okien

Brda i ulica Jagiellońska

Budowa River Tower

W centrum apartamentowiec Nordic Haven

Ulica Wyszyńskiego

Budowa Osiedla Paryskiego


Ulica Jagiellońska

Symbol zakończenia prac konstrukcyjnych

Hala Artego Arena, Łucznika, Torbyd, budowa River Tower i Trasa Uniwersytecka
Zabudowa przy ulicy Fordońskiej 
Zabudowa przy ulicy Fordońskiej Ulica Żmudzka


Ostatnie dni żurawia na budowie

Do betonu przytwierdzony element, który będzie służył do montażu platformy wykorzystywanej do mycia elewacji

Montaż słupów, które zostaną wykorzystane do montażu maskowania infrastruktury na dachu budynku
Rondo Fordońskie i ulica Jagiellońska widziane z tymczasowej platformy wystającej z bryły budynku


Jedno z pięter podziemnychWidok z jednego z bloków w pobliżu salonu Opla
Na początku października pojawi się kolejna relacja z budowy Arkada Business Park

4 komentarze:

 1. Super fotka nr 35!

  OdpowiedzUsuń
 2. A kiedy 2 budynek ??

  OdpowiedzUsuń
 3. straszy zabudowa przy Brdzie z Media oraz budami z płytkami. taka lokalizacja pod świetne małe osiedle nad rzeką. czemu nie ma planów na to miejsce ?!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może dlatego bo jest tam MediaMarkt i 'buda z płytkami" ????

   Usuń