wtorek, 26 września 2017

Zmiany w Bydgoszczy w XXI wieku

Bydgoszcz rozbudowuje się coraz szybciej. Jednak dla osób zaglądających na Bydgoszcz w budowie te zmiany mogą wydawać się powolne. Powodem jest częstotliwość robienia zdjęć. Pewien gorzowianin odwiedził miasto po 18 latach. Jak zmieniła się Bydgoszcz w tym czasie?


Była wczesna wiosna 1999 roku, w centrum Bydgoszczy trwały prace wykończeniowe przy budowie BRE Banku, biurowca przypominającego pobliskie spichrze. Nowoczesne, szklane budynki w historycznej zabudowie nie były czymś normalnym w tamtym czasie, dlatego też biurowiec budził zainteresowanie. Po latach okazało się, że był również znaczącym krokiem do powrotu Bydgoszczy nad rzekę.
Pierwsze kroki nie były łatwe, tuż obok stały oryginalne spichrze w stanie agonalnym, stan mostu staromiejskiego i widok w stronę Starego Rynku był wręcz odpychający, Opera w wiecznej budowie, o bulwarach lepiej nawet nie wspominać. Po 18 latach mamy w mieście prawdziwy wysyp nowych inwestycji nad rzeką, wszystkie trwające budowy możecie zobaczyć tutaj, a planowanych jest dużo więcej o czym przekonacie się już niedługo. Oczywiście na blogu.
Wiosną 1999 roku autor strony Gorzów codziennie i Dookoła Gorzowa zachęcony nową inwestycją BRE Banku postanowił zwiedzić Bydgoszcz. Wykonał wtedy niemal 30 zdjęć, które we wrześniu tego roku przydały się do porównania jak zmieniło się miasto.
Wnioski z tych porównań wyciągnijcie sami, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu. Porównywanie najlepszy efekt daje jeśli zdjęcie wyświetla się na pełnym ekranie (klik w zdjęcie i przesuwacie obrazy strzałkami w lewo i prawo). Niżej nie znajdziecie żadnego tekstu, więc bez obaw że coś pominiecie. Polecam również zapoznanie się z tym wpisem na komputerze, ponieważ tryb pełnego ekranu nie działa na komórkach (ograniczenia platformy Blogger na którym znajduje się blog), podjęte zostały już pierwsze kroki do wprowadzenia zmian w wyglądzie strony, ale na efekty trzeba poczekać.Jeśli podobały Wam się zdjęcia to odwiedźcie stronę Gorzów codziennie (klik w poniższe logo) i zostawcie autorowi swojego lajka :)

15 komentarzy:

 1. Zmiany na wielki plus (pomijając różnicę techniczno-pogodowe w odbiorze zdjęć sprzed niemal dwóch dekad). Może po ich zobaczeniu więcej osób zmieni zdanie na temat Kaskady i uzna, że obecnie Mostowa wygląda o niebo lepiej.
  Jedyny niezmienny od lat element to płyta Rynku. To tylko pokazuje, jak ważny będzie zbliżający się remont.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ktoś się orientuje co się dzieje z budową budynku na wyspie młyńskiej kolo kładki w kirunku św. Trójcy? Od bardzo dawna nic tam się nie dzieje tylko szpeci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bulwary przy Operze to był dramat przeokropny. Jakieś gównosłupki, brak chodnika, płot estetyką przypominający ogrodzenie obory.

  Natomiast na minus dziś: strasznie zarosło nabrzeże na Wyspie Młyńskiej. Kiedyś ani źdźbła trawy, a dziś chaszcze na całej długości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapomniałem dodać + do remontu koniecznie Eltra!

  OdpowiedzUsuń
 5. Prawdę powiedziawszy to na niektórych zdjęciach nie ma większych zmian. Rewolucja to teren po Kaskadzie, ale przy reszcie jak na 18 lat różnicy to szału nie ma. Niektóre kamienicy to nawet wyglądają jeszcze gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie najbardziej rozbrajają tramwaje - tutaj dopiero zaczynają się zmiany. Nie rozumiem, dlaczego autobusy są jedne z najmłodszych w Polsce a w tramwaje nie było w ogóle inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Najgorzej wypadł wg mnie, czyli najmniej zmienił się Stary Rynek, potrzeba gruntownej zmiany.... i wizji jak w innych miastach, a mam na myśli Wrocław czy Gdańsk

  OdpowiedzUsuń
 8. Oprócz Wyspy Młyńskiej, budynków Sowy i wieżowca Nordic Haven tak naprawdę nic się nie zmieniło. Nie piszę o kosmetycznych zmianach jak remonty budynków czy jezdni. Ok. 20 lat temu powstały budynki Bre Banku i biurowiec Citi Handlowy. Przez ten okres - prawie 20 lat - nie powstały w centrum (czy w ogóle w mieście) żadne nowoczesne budynki - dramat level 1000. To nawet w biednej Bułgarii czy innych krajach w miastach wielkości Bydgoszczy można spotkać wiele nowoczesnych biurowców. U nas nic nie było budowane przez 20 lat. I dalej nie potrafimy przyciągać zagranicznych inwestorów (np. w BPPT inwestują firmy już obecne w mieście lub z jego okolic). Stary Rynek, Plac Teatralny, Plac Piastowski, Gdańska, Jagiellońska - jak był syf i burdel urbanistyczny tak jest dalej. Ciągle tylko dyskusje jak powinno być, i żadnych zmian.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ^^
   Trzeba być na prawdę ślepym, żeby nie widzieć zmian...

   Usuń
  2. Trzeba być na prawdę ślepym, żeby widzieć więcej zmian, niż na prawdę zostało uczynionych. Prawda jest taka, jak napisał Anonimowy26 września 2017 15:52 - w dobrze zarządzanym 350-tysięcznym mieście przez 18 lat powstałoby 10-20 nowoczesnych biurowców, w tym być może ze 2-3 wieżowce (zależy od klimatu miasta... ale skoro teraz Bydgoszcz idzie wyżej, to tym bardziej byłoby już wyżej). Ale Bydgoszcz nie jest dobrze zarządzana. Do tej pory nie powstał żaden biurowiec klasy A w centrum miasta, chociaż nie brakuje pustych działek czy malutkich sypiących się kamieniczek gotowych do wyburzenia. Eltra jak straszyła, tak dalej to robi. Urodziłem się w Bydgoszczy, mieszkam tutaj... ale już nie długo. Mam już dosyć tego niepostępowego grajdołka. Mieszkałem kilka miesięcy we Wrocławiu i co? I poczułem się, jakbym był na stereotypowym "zachodzie", za granicą. A to wciąż jest Polska...

   Usuń
  3. Wszystko zależy od punktu wyjścia. Znajomi z Torunia zazdroszczą mi ilości i rodzaju inwestycji w moim mieście.
   Wrocław ilością inwestycji wręcz przytłacza to fakt, ale stan ulic i kamienic po za Starym Miastem, czy generalnie zadaniem miasta na pewno nie przypomina "zachodu".

   Usuń
 9. niektóre zdjęcia przerażają normalnie, a jeszcze brakuje mi tu fotek Starego Kanału tam też była przecież tragedia. To fakt miasto nie jest dynamiczne czy wielkomiejskie ale stało się jednak bardziej sympatyczne

  OdpowiedzUsuń
 10. Z tych starych zdjęć można by wyciągnąć trochę więcej: nałożyć maskę wyostrzającą, przyciąć rogi, poprawić kolory, wyretuszować drobne elementy z błony itd.

  Niemniej jednak zestawienie i opracowanie świetne, bardzo mi się podoba. Oby więcej takich materiałów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Porównanie zdjęć wypada średnio kiedy te starsze są robione zima, w kiepskiej jakości i w czasie remontów. Budynek Sowy od Kaskady jest tylko lepszy o to że jest nowy i zadbany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Litości - budynek Sowy ideałem nie jest, ale porównywanie intensywnej zabudowy kwartału do biedapeerelowskiego pawilonu sterczącego jak pryszcz wśród zabudowy Starego Miasta jest chyba żartem.

   Usuń