wtorek, 7 listopada 2017

[S5] Bydgoszcz - Szubin #1

Wąskie drogi, światła, maszyny rolnicze na drogach. Wszystko to sprawia, że droga krajowa łącząca Bydgoszcz z Poznaniem nie należy do najprzyjemniejszych. Sytuacja ma się zmienić za dwa lata. Obecnie trwa budowa drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim, pomiędzy Bydgoszczą a Szubinem prace właśnie się rozkręcają
Droga ekspresowa S5 ma połączyć autostradę A1 w Nowych Marzach z autostradą A2 w okolicach Poznania. Odcinek w województwie wielkopolskim został oddany do użytku kilka miesięcy temu. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego prace trwają lub wkrótce się rozpoczną. W ostatnich dniach wydane zostało ostatnie pozwolenie na budowę - odcinek od Tryszczyna (droga krajowa 25) do Białych Błot, który wchodzi w skład obwodnicy Bydgoszczy.
Prezentowane poniżej zdjęcia dotyczą odcinka nr 5 - Białe Błota (bez węzła) - Szubin (bez węzła). Jest to odcinek drogi ekspresowej z najkrótszym terminem realizacji (30 miesięcy od 12.10.2015 z wyłączeniem okresów ziomwych tj. 15 grudnia - 15 marca), pozornie również najłatwiejszy do wybudowania. Ten 9,5 kilometrowych odcinek trzykrotnie przekroczy rzekę (Górny Kanał Noteci, Noteć, Gąsawka) i w dużej części przebiega po podmokłych terenach na których konieczne będą spore wymiany gruntu. Na prezentowanym odcinku powstanie jeden węzeł (pomiędzy wsiami Rynarzewo i Zamość) oraz dwa mopy (miejsce obsługi podróżnych). Dokładny zakres inwestycji przedstawiony został na poniższym schemacie, który został przygotowany przez Darole. Dla wyjaśnienia oznaczeń zastosowanych na mapie: PPiMZ - przejście dla płazów i małych zwierząt, PZ - przejście dla zwierząt, WD - wiadukt, MS - most, TP - przejście dla pieszych.

Autor: Darole

Koszt budowy tego odcinka to około 260 mln złotych. Za prace odpowiedzialna jest włoska firma Pizzarotti. Obecnie zbierany jest humus, wycinane są ostatnie drzewa i zwożony piasek. Planowany koniec to wiosna 2019.
Poniżej umieszczona została mapa z dokładną lokalizacją zrobionych zdjęć. Numery na mapie odpowiadają numerom na zdjęciach (lewy dolny róg).


Okolice wsi Kruszyn Krajeński
Widok w stronę Poznania. Po prawej likwidowany jest płot i wycinane są drzewa


Zaplecze budowy

Widok w stronę Bydgoszczy. Góra piasku usypywana jest od poniedziałku do soboty, również późno w nocy

Widok w stronę Poznania

Widok w stronę Bydgoszczy

Widok w stronę Poznania

Niedzielna przerwa w zbieraniu humusu

Widok w stronę Bydgoszczy


Widok w stronę Poznania


Okolice węzła Rynarzewo
Widok w stronę Bydgoszczy


Widok w stronę Poznania

Dla mieszkańców Rynarzewa S5 już istnieje ;)
Okolice wsi Szkocja
Widok w stronę BydgoszczyWidok w stronę PoznaniaWidok w stronę Bydgoszczy
Wieś Kołaczkowo
Widok w stronę PoznaniaWidok w stronę Poznania. Po lewej powstanie MOP Kołaczkowo

W tym tygodniu pojawi się relacja z budowy obwodnicy Bydgoszcz, która również wchodzi w skład drogi ekspresowej S5.

8 komentarzy:

 1. MOP-y nie mają się nazywać Stanisławka i Kołaczkowo a Szubin Wschód i Zachód. Ten gdzie była kiedyś stacja paliw ma mieć gastronomię

  OdpowiedzUsuń
 2. A co z węzłem Błonie ? Ma być przebudowany w sposób bezpośredniego przejazdu: wjazd z południa na zachód S5 i odwrotnie.Kiedy i kto to będzie robić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błonie ma być przebudowywane w ramach innego zadania. Realnych terminów jeszcze nie ma

   Usuń
 3. mają, ale tylko w kierunku Poznania i to by się zgadzało.....

  OdpowiedzUsuń
 4. Super zdjęcia, dobrze, że ktoś trzyma rękę na pulsie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdzie dostępna jest mapa w skali drogi 5 od Białych Błót do Rynarzewa?
  LS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z ogólnodostępnych ta jest najdokładniejsza jaką znam: https://mggp.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=0a2f87fda242468eb0ba6e616d3ff00f

   Usuń