wtorek, 12 grudnia 2017

[Arkada Business Park] Pierwsze fragmenty elewacji

Wznoszenie konstrukcji biurowca wchodzącego w skład parku biurowego Arkada Business Park dobiegła końca w październiku. Trwa montaż elewacji, pierwsze efekty tych prac są już widoczneArkada Business Park to inwestycja spółki Arkada-Invest, która powierzyła realizację znanej nie tylko w Polsce firmie Skanska. Firma ta wybudowała do tej pory dziesiątki biurowców, nie tylko jako wykonawca, ale również jako inwestor. Projekt zakłada budowę dwóch bliźniaczych wież tuż przy brzegu rzeki Brda i przy jednym z najważniejszych rond w mieście - rondzie Fordońskim, przez które przejeżdżają niemal wszystkie linie tramwajowe oraz setki samochodów po drodze krajowej nr 5. 
Oba budynki, według obecnych planów, będą miały 45 metrów wysokości, 49 długości i 26 szerokości, połączy je wspólna hala garażowa znajdująca się na poziomach -1 i -2. W ramach pierwszego etapu powstaje około 16 000 m2 powierzchni, w tym ponad 800 m2 przeznaczonych pod usługi i niemal 10 000 m2 pod biura. Budynek będzie miał 4 windy, 136 miejsc parkingowych wewnątrz budynku i 14 na zewnątrz oraz 50 miejsc dla rowerów.
Na parterze biurowca znajdzie się miejsce dla lokali usługowych oraz recepcji. Kolejne piętra zostaną przeznaczone dla biur: na pierwszym ponad 1000 m2 powierzchni, na kolejnych (do ósmego włącznie) po niemal 1100 m2, a na ostatnim niemal 900 m2 i 200 metrowy taras widokowy. Konstrukcja obiektu pozwala dowolnie aranżować wnętrza.
Elewację zewnętrzną będą stanowiły w większości tafle szkła o wysokości 2,85 metra, które będą uzupełnione przez panele alubondu (warstwowe płyty aluminiowe). Obiekt zostanie wykonany głównie z żelbetu. Wznoszenie konstrukcji pochłonęło około 1 100 ton stali zbrojeniowej, około 10 500 m3 betonu i 350 kilometrów różnego rodzaju kabli (linie zasilające, instalacje elektryczne i inne).
Arkada Business Park to pierwsza biurowa inwestycja w Bydgoszczy, która otrzyma najbardziej popularny w Europie certyfikat środowiskowy BREEAM. Obiekt będzie charakteryzował się licznymi tzw. zielonymi rozwiązaniami, obejmą one między innymi innowacyjną wentylację z odzyskiem ciepła i nawilżaniem pomieszczeń biurowych, nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS pozwalający na efektywne sterowanie instalacjami znajdującymi się w obiekcie. Dlatego już na etapie budowy konieczne było wykorzystanie materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty. 
Wykonawca inwestycji jest na tyle pewny jakości swoich prac, że regionalne biuro firmy zostanie przeniesione do obiektu. Nie jest to jedyny najemca. Na kilka miesięcy przed końcem budowy ponad połowa powierzchni została zarezerwowana. Trzy piętra zostały wynajęte przez największego polskiego producent oprogramowania Asseco Poland. Firma przeniesie się z kilku oddziałów rozlokowanych na terenie Bydgoszczy, w planach jest również zatrudnienie nowych pracowników. Wiadomo również, że w obiekcie pojawi się centrum medyczne i kilka mniejszych podmiotów.


11 komentarzy:

 1. Krystiand, to centrum medyczne to Lux-Med i chyba biorą aż 2 piętra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam oficjalnego potwierdzenia, więc nie piszę kto wynajmuje. Z tego co wiem to miało być całe pierwsze piętro wynajęte przez tą firmę, jeśli dobrane zostało drugie to jeszcze lepiej. Będzie 5 z rzędu wynajętych (Asseco miało brać trzecie, czwarte i piąte lub czwarte, piąte i szóste) :)

   Usuń
 2. Miòd na me oczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. daleki od wizualizacji :(

  OdpowiedzUsuń
 4. A właśnie, że efekt jest bliski temu, co pokazano wcześniej na wizualizacjach. Zgadzają się materiały wykończeniowe, kolorystyka i skala. Brakuje jedynie żaluzji (czemu one w ogóle miałyby służyć w takiej ilości?) i aparatura na dachu jest bardziej widoczna.

  OdpowiedzUsuń
 5. I co z drugim budynkiem?:) komercjalizacja całkiem im idzie, więc mam nadzieje, że niedługo wystartują:)

  OdpowiedzUsuń
 6. kolorystyka właśnie to akurat jest daleka od wizualizacji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wizualizacje robione są jakby była końcówka dnia, w środku są zapalone lampy, do tego ja zrobiłem większość zdjęć ze słońcem padającym prosto na panele. Odbiór na żywo w takich samych warunkach jak na wizualizacjach może się znacznie różnić. Trudno w tej chwili określić czy daleka.

   Usuń
 7. Pierwszy raz real bardziej mi odpowiada niż wizualizacja. Naprawdę dobrze wygląda. Świetnie że sprzedany (dwie firmy biora 4 piętra! ASECO i Lux Med). Podoba mi się, że ktoś pomyślał o miejcu (zamyka wizualnie Fordońską od strony miasta). Super!

  OdpowiedzUsuń
 8. Rozumiem, że firma Asseco przeniesie wszystkie filie do nowego budynku, a na terenie całego miasta zostaną pustostany... Super

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę głupio rozumiesz :)

   Usuń