piątek, 15 grudnia 2017

[Bocianowo] Początek wielkich zmian

Kilka tysięcy nowych mieszkań, kampus Akademii Muzycznej, hotel i kilka mniejszych inwestycji. Wszystko to powstaje lub będzie powstawać na Bocianowie. Czy za kilka lat powiemy, że to nadal zdegradowany i podobno niebezpieczny rejon miasta?Bocianowo to osiedle w północnej części Śródmieścia ograniczone ulicami Hetmańską, Świętojańską, Mickiewicza i Powstańców Wielkopolskich od południa, Sułkowskiego od wschodu, Kamienną i Artyleryjską od północy oraz Zaświat, Rycerską i Żółkiewskiego od zachodu. Teren pełen kamienic z jednej strony zniszczonych, z drugiej pięknie odnowionych, teren w dużej części poprzemysłowy. To tutaj znajdziemy słynny Londynek, czyli zespół zabudowy z muru pruskiego. Kiedyś niemal luksusowy, przed II Wojną Światową zasiedlony przez ubogą ludność i tak zostało do dzisiaj.

Osiedle Bocianowo w ubiegłym roku zostało zakwalifikowane jako obszar zdegradowany i przeznaczony do rewitalizacji. Podobnie jak reszta Śródmieścia i kilka innych obszarów w mieście. Obszar zdegradowany oznacza taki, który jest w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych współwystępujących z negatywnymi zjawiskami w co najmniej jednej z następujących sfer: gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej lub technicznej. Póki co uznanie tych obszarów za zdegradowane niewiele wnosi ze strony miasta. Trzeba raczej czekać na prywatnych inwestorów, którzy powoli wprowadzą tutaj więcej mieszkańców.

Tereny Bocianowa na wschód od ulicy Gdańskiej właśnie przechodzą spore zmiany. Pomiędzy alejami Mickiewicza, a ulicą Chodkiewicza w ostatnich latach wyremontowano kilka pięknych kamienic. Świetnym tego przykładem może być kamienica przy Zamoyskiego 4, gdzie Moderator Inwestycje niemal wzorcowo odnowił budynek w środku i na zewnątrz. Jednak większe zmiany widoczne są od kilku lat na ulicy Chodkiewicza gdzie znikają kolejne magazyny, warsztaty i powoli zastępowane są przez budynki mieszkalne. W pracach przoduje IQ Development, który wybudował już dwa budynki mieszkalne i wyburzył dawne magazyny pod budowę trzeciego. Tuż obok na terenach po dawnej cegielni szykują się jeszcze większe zmiany. Folwark Deweloper buduje tam blok mieszkalny, wkrótce ma też wystartować Budlex, również z budynkiem mieszkalnym. Natomiast wokół tzw. glinianki możliwe, że już w przyszłym roku zacznie się budowa kampusu Akademii Muzycznej. Zmiana wręcz rewolucyjna, która powinna tchnąć w okolicę nowe życie.
Zamoyskiego 4. Inwestor: Moderator Inwestycje

City Park. Inwestor: IQ Development

Melody. Inwestor: Folwark Deweloper. Źródło Folwark Deweloper
Chodkiewicza. Inwestor: Budlex. Źródło: skyscrapercity.com
Kampus Akademii Muzycznej. Inwestor: Akademia Muzyczna. Źródło: Plus3 Architekci

Mniejszą inwestycję planuje również Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, który chce przystosować budynek dawnej biblioteki do celów dydaktycznych. Obecnie jest to bardzo wczesny etap inwestycji. Uczelnia dysponuje już gotowym projektem funkcjonalno-użytkowym, który pozwoli ubiegać się o dofinansowanie na inwestycję. Zmiany w tym rejonie dopełnia budowa hotelu przy ulicy Gdańskiej przez inwestora, który przy Grunwaldzkiej i Kraszewskiego buduje kompleks biurowy.
Dawna biblioteka główna. Inwestor: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Hotel, ul. Gdańska 116. Inwestor: Biznes Park Kraszewskiego, Andrzej Łoś

Do tej pory mniej szczęścia miało Bocianowo na zachód od Gdańskiej. Jednak pierwsze jaskółki już się zaczynają pojawiać, wyremontowano zespół budynków biurowych pomiędzy ulicami Pomorską, a Kościuszki. Dawny zakład Jutrzenki (Colian) przy ulicy Kościuszki za kilka lat ma zostać zamieniony w zespół budynków mieszkalnych (obecnie, poza przybliżonymi planami, nie wiadomo więcej na ten temat), przy tej samej ulicy nową inwestycję planuje również firma WTK Invest. Ta ostatnia kończy właśnie budowę przy Kaszubskiej. 
Kościuszki 44. Inwestor: WTK Invest
Kaszubska 13. Inwestor: WTK Invest

Największe zmiany jednak przed nami. Kilka dni temu Moderator Inwestycje potwierdził informacje, że przygotowuje się do bardzo dużej inwestycji w tym rejonie.
W ostatnim czasie firma scalała grunty w pobliżu ulic Rycerskiej i Artyleryjskiej, łącznie niemal 5 hektarów. Prace zostały przeprowadzone w celu rozpoczęcia budowy od 1200 do 1500 nowych mieszkań: "Moderator Inwestycje aktualnie prowadzi prace przygotowawcze (konsultacje projektów architektonicznych) do w/w  inwestycji." - mówi Małgorzata Dziemitko z firmy Moderator Inwestycje.
Przybliżony obszar inwestycji firmy Moderator Inwestycje

Moderator prawdopodobnie jako jedna z pierwszych prywatnych firm w mieście postanowiła przeprowadzić konsultacje społeczne przed rozpoczęciem inwestycji. Ma to na celu lepiej dopasować się do oczekiwań mieszkańców. W konsultacjach ma zostać wybrana również nazwa nowego kompleksu mieszkaniowego: "Pragniemy stworzyć dobre miejsce do zamieszkiwania, dlatego zapytamy  o to, jak powinno ono wyglądać. Więcej zieleni? Placów zabaw? A może plenerowa siłownia? Małe sklepy czy raczej dyskonty? Lokale użytkowe na parterze czy wyłącznie mieszkania? Pytań mamy wiele" - dodaje Dziemitko.
W styczniu Moderator przedstawi więcej informacji na ten temat, wtedy też mają się rozpocząć konsultacje społeczne. Natomiast po drugiej stronie ulicy Rycerskiej planowana jest nowa inwestycja mieszkaniowa Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, kilka tygodni temu ogłoszono konkurs na zagospodarowanie terenu. Jednak to już temat na zupełnie inny wpis, ponieważ jak wspomniałem na wstępie - ulica Rycerska jest granicą Bocianowa.

Inwestycje takie jak kampus Akademii Muzycznej i 1200-1500 mieszkań od Moderator Inwestycje to bardzo dobry motor napędowy dla tych rejonów. Jednak bez realnego zainteresowania miasta wielka rewitalizacja i zmiana struktury społecznej może się nie udać. Porządne remonty ulic, chodników (położenie zwykłej kostki betonowej nie można uznać za porządne), kamienic, wprowadzenie komunikacji miejskiej w okolice Londynka (chociażby poprzez budowę krótkiego połączenia tramwajowego z pętli Rycerska do ulicy Gdańskiej) oraz sama rewitalizacja Londynka. To są rzeczy, które pilnie potrzebują działania miasta. Oby presja na UMB ze strony inwestorów była wystarczająca.

7 komentarzy:

 1. Przyznam że trochę mnie zaskoczyłeś ;) Do dzisiaj byłem przekonany, że tereny przyszłego kampusu Akademii Muzycznej, na północ od Chodkiewicza, to Bielawy, a nie Bocianowo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na czym Twoim zdaniem polega porządny remont ulic i chodników?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry materiał wykończeniowy, dobre wykonanie. Na razie na taki zapowiada się remont Cieszkowskiego, ale zobaczymy jak ulica będzie wyglądała za rok. Położenie betonowej kostki pomiędzy starymi krawężnikami za porządny uznać nie można.

   Usuń
 3. Co do inwestycji w zbiegu ulic Rycerskiej i Artyleryjskiej,jestem ciekaw co z z zakładami co się tam zajmują oraz centrum wspinaczkowym - szkoda by zniknęło lub zostało przeniesione w inne miejsce zapewne odludne, lini tramwajowej raczej nie puszczą to bo nie ma tego w planach. Za to w planach (raczej odległych) przebudowa artyleryjskiej-kamiennej i skrzyżowań z Gdańską i Sułkowskiego.
  I jest to dość głośne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Linia tramwajowa w tamtym rejonie jest cały czas w (mglistych i bardzo odległych) planach w śladzie dzisiejszej bocznicy kolejowej. Zabudowa od Rycerskiej do Pomorskiej może te plany zrobić wyraźniejsze. Szeroka droga nie jest równoznaczne z głośnością. Można zaprojektować zabudowę jak pobliski Platanowy Park, gdzie kompleks mieszkalny będzie "odgrodzony" od Trasy WZ budynkami biurowymi

   Usuń
 4. Przy okazji trasy WZ. W ostatnich zapowiedziach dotyczących inwestycji drogowych na najbliższe lata nic nie słychać o budowie tej trasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inwestycja raczej nie będzie realizowana w ramach obecnego budżetu unijnego (2014-2020, a rozliczenie inwestycji do 2022), chyba że będą jakieś oszczędności to może uda się jakiś fragment Trasy WZ wybudować. Raczej też nie ma co liczyć na realizację wszystkiego na raz.

   Usuń