czwartek, 22 lutego 2018

[Arkada Business Park] Montaż elewacji

Trwa montaż elewacji na pierwszym biurowcu wchodzącym w skład kompleksu Arkada Business Park. Zobaczcie jak obiekt prezentuje się z lotu ptaka


Arkada Business Park to zespół dwóch bliźniaczych budynków biurowych powstających tuż przy brzegu rzeki Brda i przy jednym z najważniejszych rond w mieście - rondzie Fordońskim, przez które przejeżdżają niemal wszystkie linie tramwajowe oraz setki samochodów po drodze krajowej nr 5. Inwestycja realizowana jest przez firmę Skanska na zlecenie bydgoskiego dewelopera Arkada Holding. Firma Skanska znana jest z realizacji biurowców w całej Polsce, nie tylko jako wykonawca, ale również jako inwestor.
Oba budynki, według obecnych planów, będą miały 45 metrów wysokości, 49 długości i 26 szerokości, połączy je wspólna hala garażowa znajdująca się na poziomach -1 i -2. W ramach pierwszego etapu powstaje około 16 000 m2 powierzchni, w tym ponad 800 m2 przeznaczonych pod usługi i niemal 10 000 m2 pod biura. Budynek będzie miał 4 windy, 136 miejsc parkingowych wewnątrz budynku i 14 na zewnątrz oraz 50 miejsc dla rowerów.
Na parterze biurowca znajdzie się miejsce dla lokali usługowych oraz recepcji. Kolejne piętra zostaną przeznaczone dla biur: na pierwszym ponad 1000 m2 powierzchni, na kolejnych (do ósmego włącznie) po niemal 1100 m2, a na ostatnim niemal 900 m2 i 200 metrowy taras widokowy. Konstrukcja obiektu pozwala dowolnie aranżować wnętrza.
Elewację zewnętrzną stanowią w większości tafle szkła o wysokości 2,85 metra, które są uzupełniane przez panele alubondu (warstwowe płyty aluminiowe). Obiekt zostanie wykonany głównie z żelbetu. Wznoszenie konstrukcji pochłonęło około 1 100 ton stali zbrojeniowej, około 10 500 m3 betonu i 350 kilometrów różnego rodzaju kabli (linie zasilające, instalacje elektryczne i inne).
Arkada Business Park to pierwsza biurowa inwestycja w Bydgoszczy, która otrzyma najbardziej popularny w Europie certyfikat środowiskowy BREEAM. Obiekt będzie charakteryzował się licznymi tzw. zielonymi rozwiązaniami, obejmą one między innymi innowacyjną wentylację z odzyskiem ciepła i nawilżaniem pomieszczeń biurowych oraz nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS, który pozwala na efektywne sterowanie instalacjami znajdującymi się w obiekcie. Dlatego już na etapie budowy konieczne było wykorzystanie materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty. 
W ciągu miesiąca ma się zakończyć montaż elewacji wentylowanej. Jednocześnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, porządkowany jest również teren wokół. Najemcy powinny się zacząć wprowadzać w II kwartale tego roku.
Poziom wynajęcia budynku osiągnął 60%, wśród najemców są między innymi Asseco Poland - duża firma z branży IT, Skanska - wykonawca obiektu oraz centrum medyczne. Trwają rozmowy z kolejnymi firmami.

Źródło: Arkada Business Park
8 komentarzy:

 1. Kolejny piękny szklany kanciaty moloch na tle bloków PRL-u i starych zaniedbanych kamienic

  OdpowiedzUsuń
 2. jeden z brzydszych budynków biurowych jaki widzialem, no ale to bydgoszcz więc można takie gnioty stawiać, idealnie pasują do zielonych arkad, mostu uniweryteckiego czy galerii miedzyń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, w czym gustujesz, ale dla mnie minimalizm jest zawsze na plus. Zobacz warszawskie wygibasy Crown Square czy Blue Point... Na ciekawe i drogie w wykonaniu projekty trzeba pracować latami - biznes w mieście musi hulać na najwyższych obrotach. Jak na pierwszy biurowiec klasy A w mieście przeznaczony na wynajem jest bardzo dobrze.

   Usuń
 3. Miasto wygląda ohydnie. Sama komunistyczna zabudowa... i sypiące się Śródmieście. Nad rzeką nic lub slums... i jeszcze te plany MPZP zakazujące budowania wysoko wówczas, gdy właśnie jedynie wysoka zabudowa przy rzece odmieniłaby perspektywę na całą resztę. Żenada po całości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 4. jedyna nadzieja, że zima pod wieczór będzie wyglądał przez godzine w miare fajnie tak jak na wizualizacji

  OdpowiedzUsuń