niedziela, 25 marca 2018

[To warto wiedzieć] 12/2018

Podsumowanie wydarzeń ostatniego tygodnia, a w nim przetarg na dokumentację budowy drogi ekspresowej z Bydgoszczy do Wyrzyska, kolejne podejście do remontów chodników i budowy hali sportowej przy LO nr 1, otwarcie kopert z ofertami na przebudowę Teatru Kameralnego, Ciepło bez smogu oraz przesunięcie się gruntu w pobliżu budowy apartamentowca

 1. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla kolejnego odcinka S10 - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie STEŚ na budowę drogi ekspresowej pomiędzy Bydgoszczą, a Wyrzyskiem. Wykonawca będzie miał 25 miesięcy na realizację studium. Dokument jest jednym z pierwszych, które trzeba uzyskać przed ogłoszeniem przetargu na budowę. Sama budowa będzie mogła się rozpocząć za kilka lat. O ile będą na to środki, póki co nie ma pieniędzy na budowę S10 pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem.
 2. Przetarg na remont chodników - Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na remont chodników na terenie miasta. Jest to drugie podejście do tej inwestycji. 9 marca ZDMiKP unieważnił poprzedni, dlatego że najkorzystniejsza oferta przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający przeznaczył na to nieco ponad 1,4 mln złotych, a cena najkorzystniejszej oferty wynosiła niecałe 2 mln złotych. Jeśli tym razem uda się pozytywnie rozstrzygnąć przetarg to remontu doczekają się chodniki wzdłuż Śniadeckich, Placu Piastowskiego, Matejki (strona zachodnia), 20 stycznia 1920 roku (od al. Mickiewicza do Filharmonii po stronie parku), Mickiewicza (po stronie parku i Teatru), Paderewskiego, Kołłątaja, Sielanka, Warmińskiego (od Focha do Dworcowej, strona wschodnia), Marcinkowskiego (od Dworcowej do Śluzy Miejskiej), Staszica (od Filharmonii do Kołłątaja, strona północna). Ponadto odcinkowo zostaną wyremontowane chodniki wzdłuż Sienkiewicza, Mazowieckiej, Hetmańskiej, Pomorskiej, Zamoyskiego, Niemcewicza, Markwarta, Grudziądzkiej, Powstańców Warszawy (nr 7-11), Wincentego Pola (kontynuacja robót z ubiegłego roku), Sowińskiego, Żółkiewskiego, Waryńskiego, Chełmińskiej, Jasnej, Jagiellońskiej, Szubińskiej oraz Bocianowo.
 3. Drugie podejście do budowy hali sportowej przy ZSO nr 1 - Miasto ogłosiło drugi przetarg na budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1, która mieści się przy Placu Wolności. Wcześniejszy przetarg został unieważniony, dlatego że najkorzystniejsza oferta przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
 4. Otwarcie ofert na przebudowę Teatru Kameralnego - 23 marca otwarto oferty na remont i przebudowę Teatru Kameralnego przy Rybim Rynku. Najkorzystniejszą i jedyną ofertę złożyła firma EBUD Przemysłówka z Bydgoszczy. Firma chce wykonać prace za nieco ponad 26,4 mln złotych. Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 18,9 mln złotych. To już kolejny przetarg, który kończy się znacznym przekroczeniem planowanego budżetu. Spowodowane jest to brakiem pracowników i firm chętnych do realizacji, przez co prace budowlane drastycznie drożeją.
 5. Źródło: bydgoszcz.pl

 6. MWiK z dotacją na inwestycje - spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja otrzymała dotację wynoszącą 48,86 mln złotych na modernizację oczyszczalni ścieków Kapuściska. Plany spółki przewidują wymianę na nowe wszystkich instalacji technologicznych, urządzeń, pomp, mieszadeł i urządzeń do odwadniania. Dobudowane mają zostać również brakujące komory fermentacyjne, wszystkie obiekty budowlane będą ocieplone, wymienione zostaną pokrycia dachowe, stolarka okienna i instalacje. Planowana jest również wymiana systemu zasilania i sterowania oczyszczalni. Koszt inwestycji to 76,65 mln złotych, prace mają się zakończyć zimą 2021 roku.
 7. "Ciepło bez smogu" - KPEC zainaugurował program "Ciepło bez smogu", którego celem jest promowanie postaw proekologicznych przyczyniających się do walki ze smogiem. Problem smogu w mieście jest ogromny, mijającej zimy kilkukrotnie czujniki pokazywały kilkuset procentowe przekroczenie norm. Podczas inauguracji wręczono świadectwa partnera akcji dla Miasta Bydgoszcz, SM Budowlani, Moderator Inwestycje oraz BIMs Plus. Program nie ogranicza się do przyznawania świadectw. Promowane mają być działania edukacyjne i inicjatywy w zakresie walki ze smogiem.
 8. Zdjęcie przesłane przez Moderator Inwestycje

 9. Przemieszczenie gruntu na Babiej Wsi - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlany stwierdził przemieszczenie się mas gruntu w rejonie budowy apartamentowca Nordic Astrum (inwestor Nordic Development). W związku z tym wstrzymano ruch tramwajowy na ulicach Bernardyńskiej i Toruńskiej (od ronda Bernardyńskiego do Toruńskiego). Kilka miesięcy temu w pobliżu budowy pękła ulica i dom mieszkalny (zdjęcie powyżej). Wstrzymano wtedy większość prac na budowie apartamentowca. Inwestor zlecił przeprowadzenie ekspertyzy w celu ustalenia winnego pęknięć. Jej wyniki miały zostać opublikowane kilka tygodni temu, jednak do dzisiaj nie zostały. Nie wiadomo co dalej z inwestycją, inwestor nie odpowiada pytania.
Kolejne podsumowanie tygodnia pojawi się wyjątkowo w sobotę 31 marca. Spowodowane jest to świętami Wielkanocnymi.

18 komentarzy:

 1. Jaka była jakość badań geologicznych i ich urzędowa weryfikacja, skoro teraz tak ogromne problemy. Doprowadzenie do takiej sytuacji nie jest normalne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja, skoro wydano pozwolenie na budowę, to inwestor powinien mieć pewność, że nie będzie ponosić kosztów związanych z tak długim przestojem. Podobnie klienci inwestora. Winę ponosi ten, kto zatwierdził budowę na tak niestabilnym terenie. Czy to PUB czy jakiś podmiot działający na zlecenie inwestora. Niestety, to może być argument w rękach MPU, które zasadniczo chcę centrum miasta zamienić w park - warte podkreślenia - w zaniedbany park, centrum wg mpu to dzikie chaszcze, skoro nie ma żadnego pomysłu na te tereny zielone, ma zostać kretowisko i miejsce ekscesów lokalnej patologii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matka natura sama broni się przed tym stworem

   Usuń
  2. Argument dla MPU żaden. W Gdyni wieżowce Sea Towers stoją w miejscu gdzie 80 lat wcześniej było morze. W Nowym Jorku pewnie kilkadziesiąt wieżowców było stawianych w miejscu gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej było morze (kiedy budowane były nieistniejące już wieżowce World Trade Center to ziemia z wykopu była sypana prosto do oceanu, podobnie było z wieloma innymi, przez co wyspa się powiększyła. Tak powstały nowy teren dzisiaj jest zabudowany). A w Dubaju budują wieżowce na wodzie...

   Usuń
  3. No chyba sobie jaja robicie. Jaka wina urzędników? A jaką oni mają opcję weryfikacji czy nakłamał w badaniu geologicznym? Oni sprawdzają zgodność dostarczonych dokumentów z prawem. Winę prędzej ponosi firma która przeprowadziła badania, o ile takie były robione (czy takie coś jest wymagane przy uzyskiwaniu PNB?)
   Przestoje do czerwca będą kosztowały tyle co by wydali na postawienie nowego domu wielkości przedstawionym na zdjęciu...

   Usuń
  4. I tacy kłamcy powinni być napiętnowani, tak by ich opinie nie były podstawą do wydania pozwolenia.

   Usuń
 3. Ktoś wie czemu River Tower na takim samym terenie pnie się w górę a nordic astrum już ma problemy z gruntem?Pewnie niecały kilometr dalej i juz inny teren?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oba budynki są stawiane inną metodą, więc trudno to porównywać. River Tower nie ma kondygnacji podziemnych, od razu w grunt były wbijane pale. Tutaj kopana jest dziura

   Usuń
 4. Tak w ogóle to za wiele się nie dzieje. Unieważniane przetargi, wstrzymana budowa, opóźnienia na budowie (trasa uniwersytecka), przedłużające się procedury (Kujawska). A plany były takie wielkie. A wybory za pasem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobny, jak nie prawie identyczny, post pisałeś tydzień temu :)

   Usuń
  2. Bo nic nowego się nie dzieje.

   Usuń
  3. Jeżeli dwa lata temu by ogłosili przetargi to wszystko było by już gotowe. A tak trzeba pokazać na wybory że się pracuje. Albo dołożą z naszych i ruszą połowę zaplanowanych przetargów. Lepiej nic nie ruszać poczekać rok i za kasę jaka jest zrobić wszystko. Ale wybory a lud musi o czymś mówić czyli budują

   Usuń
 5. Promowanie postaw proekologicznych można sobie wsadzić... bez uchwały antysmogowej. A do jej wprowadzenia nie kwapią się obecne władze. W dobrze zarządzanych miastach "już" to zrobili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczyłoby, żeby Straż Wiejska w końcu się do czegoś przydała i zaczęła kontrolować... Jak ktoś pali śmieciami, to wystarczy zrobić wymaz z komina i tam to się osadza.

   Usuń
 6. Z calym szacunkiem za ogromny wklad w robote, ale ten miesiac cos dretwy na blogu. Dawno nie bylo np postepow z Trasy Uni czy remontow kamienic..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choroba nie wybiera. Nowy wpis właśnie się kończy, od jutra wracam do normalnego trybu :)

   Usuń
 7. S10 do Wyrzyska i Torunia powstanie za 8 lat. Nawet gdyby ktoś położył miliard i powiedział budujcie do Torunia i tak nie ruszą nie ma papierów. Bez żadnych kłopotów to w 2026 bedzie otwarcie. Wcześniej bez zmiany prawa nie da się

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby ktoś położył miliard to by ruszyli, ale nie z pracami budowlanymi a przygotowywaniem dokumentów. Może użyłem zbyt ogólnego określenia "nie ma pieniędzy na budowę", powinienem użyć "nie ma pieniędzy na przeprowadzenie procesu inwestycyjnego". Myślę, że 8 lat do zakończenia budowy S10 do Wyrzyska to nierealny termin. S5 powstanie około 9 lat od otrzymania DSU

   Usuń