niedziela, 8 kwietnia 2018

[To warto wiedzieć] 14/2018

Podsumowanie wydarzeń ostatniego tygodnia, a w nim przetarg na remont Starego Rynku, przebudowa pętli tramwajowej, płyty ażurowe na drogach gruntowych, konsultacje społeczne w sprawie hali targowej, nazwa dla nowej inwestycji mieszkaniowej, nowe wizualizacje parkingu przy Grudziądzkiej oraz system Park&Ride po bydgosku.


 1. Przebudowa pętli tramwajowej Kapuściska - rozpoczyna się przebudowa pętli tramwajowej na Kapuściskach. W sobotę (7-04-2018) na pętlę przestały dojeżdżać tramwaje, pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się w poniedziałek. Więcej o inwestycji przeczytacie tutaj
 2. Konsultacje społeczne w sprawie hali targowej - we wtorek (3-04-2018) rozpoczęły się miesięczne konsultacje w sprawie zagospodarowania hali targowej. Urząd Miasta przejął budynek w 2016 roku, obecnie poszukiwana jest funkcja dla obiektu. Szczegóły konsultacji znajdziecie tutaj, a we wpisie z piątku możecie poczytać o tym jakie funkcje mają podobne obiekty w Europie.
 3. Przetarg na przebudowę płyty Starego Rynku - Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na przebudowę płyty Starego Rynku. Inwestycja potrwa do końca czerwca przyszłego roku. Głównym kryterium oceny ofert będzie cena.
 4. Ulice utwardzone płytami ażurowymi - tydzień temu informowałem o przetargu na utwardzenie ulicy Okopowej, Przyłubskiej, Pelikanowej i Łuckiej. W tym tygodniu Urząd Miasta oficjalnie zainaugurował pilotażowy program utwardzania dróg gruntowych, który zakłada ich położenie płyt ażurowych zamiast asfaltu/kostki brukowej. Program ma pozwolić szybciej utwardzić gruntówki na terenie miasta. Program będzie stosowany na ulicach z lekkim ruchem (brak ciężarówek). 
 5. Park & Ride - Urząd Miasta przygotowuje się do budowy systemu Park & Ride. System ten w innych miastach polega na budowie parkingów na ich obrzeżach, na których można zostawić samochód i bezproblemowo przesiąść się do komunikacji miejskiej. W Bydgoszczy system ten będzie działał zupełnie inaczej. Miasto zdecydowało się budować i adaptować parkingi w centrum miasta, w głębi Fordonu czy w połowie drogi między Osową Górą a Czyżkówkiem. Powstaną również parkingi przy pętli Las Gdański i na terenie Zawiszy, mimo że na wjeździe do miasta (niecałe 3 kilometry wcześniej powstanie inny). Głównym zadaniem tej inwestycji będzie budowa parkingu wielopoziomowego przy Urzędzie Miasta na ulicy Grudziądzkiej, który wbrew zapewnieniom nie będzie zintegrowanym z innym środkiem transportowym (tak przynajmniej brzmi oficjalna odpowiedź Urzędu na pytania, które zadałem kilka miesięcy temu, więcej przeczytacie tutaj). Z 14 nowych parkingów w zasadzie tylko parking przy Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, pętli tramwajowej Stomil i pętli autobusowej Tatrzańskie będzie spełniał założenia systemu park&ride.
 6. BociaNowe - Moderator Inwestycje rozstrzygnął konkurs na nazwę nowego kompleksu mieszkaniowego, który powstanie na zdegradowanych terenach poprzemysłowych na osiedlu Bocianowo. Konkurs objęty był patronatem Bydgoszczy w budowie. Zwycięzcą została Martyna Janicka, która zaproponowała nazwę BociaNowe. Konkurs cieszył się ogromną popularnością, nadesłano niemal 2400 propozycji nazw, więcej o wynikach przeczytacie tutaj.

6 komentarzy:

 1. Jak to jest- odkąd pamiętam -mimo, że sieć tramwajowa jest w Bdg średnio rozbudowana- to dosłownie przez większość czasu jest tak że jakiś poważny fragment tej sieci jest wyłączony z użytku. Czy to aby na pewno normalna kolej rzeczy, której nie da się zmienić, czy też coś tu jest nie tak ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga też to zauważyłem, tylko czekać jak po raz kolejny zostanie ogłoszony remont torowiska na rondzie Jagiellonów i transport zastępczy przez 6 miesięcy. Pytanie kiedy ruszą miejskie inwestycje bo narazie wszystko leży i chyba nawet już nie kwiczy. Park na Wzgórzu Wolności, park na Szwederowie ścieżki rowerowe, bulwary nad Brdą, tramwaj na kujawskiej, ścieżki rowerowe, trasa uniwersytecka.

   Usuń
 2. Miasto przygotowuje się do przebudowy płyty starego rynku: Głównym kryterium oceny ofert będzie cena. Jak czytam takie informacje, to mnie .... strzela!! Jak głównym kryterium, w najważniejszym punkcie naszego miasta, może być cena?? Czyli możemy spodziewać się że będzie jak na Mostowej, ruchome płyty chodnikowe po pierwszych kilku miesiącach...
  Dodatkowo park&ride w naszym mieście to jest po prostu dramat!! Chodzi tu tylko o wygodę urzędników z UM! W taki sposób nigdy miasta nie odkorkujemy!!
  Brawo UM!
  Brawo Prezydent!

  OdpowiedzUsuń
 3. Słuszna uwaga autora bloga. Parking na Grudziadzkiej przy UM nie ma ma nic wspólnego z koncepcją park&ride. Ten parking jest potrzebny i powinien powstać już dawno temu. Jednak próba podpisania tego pod park&ride to bzdura i mieszanie ludziom w głowach.

  OdpowiedzUsuń
 4. A może w zamian za parking na Grudziądzkiej. Włodarze miasta zamkną wyspę, rynek i całe stare miasto dla samochodów. Będziemy mieli mega deptak tak jak w Mediolanie czy innych miastach

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazwyczaj na parkingach parkuj i jedź można zostawić auto pod warunkiem wykupienia biletu komunikacji miejskiej. Pewnie w przypadku parkingu przy ul. Grudziądzkiej z takiego rozwiązania nie skorzystamy. Będzie to raczej coś w stylu parkuj i idź. Natomiast mogliby przybliżyć jakie będą zasady parkowania i opłaty na tym parkingu. Żeby nie było tak, że 90% parkingu będzie dla urzędników.

  OdpowiedzUsuń